Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

CIA Başkanlığının güçlü adayı işkence programından vazgeçeceğine dair söz verecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump tarafından CIA Başkanlığına getirilmesi beklenen Gina Haspel, bugün, ABD Senatosunda bir konuşma gerçekleştirecek. Haspel’in, konuşmasında, CIA’in 2002-2005 yılları arasında uyguladığı işkence programından vazgeçeceği sözünü vereceği tahmin ediliyor.

Eski CIA Başkanı Mike Pompeo’nun Dışişleri Bakanlığı’na getirilmesinin ardından Pompeo’ya vekalet eden Haspel, uzun yıllar CIA ajanı olarak çalışırken, 2002 yılında Tayland’da CIA’ye bağlı gizli bir hapishaneyi yönetmişti. Yayınlanan raporlara göre, Haspel’in yönettiği hapishanede, el-Kaide şüphelisi mahkumlara işkence uygulanmıştı.

“CIA işkence programı uygulamayacak”

Haspel’in Senato’da bugün yapacağı konuşma basına sızdırıldı. Haspel’in konuşmasında, şu ifadelere yer vermesi bekleniyor; “İnsanların CIA tarafından daha önce uygulanan tutuklama ve sorgu yöntemlerine dair ne düşündüğümü merak ettiklerini biliyorum. Bu konuda bir görüşüm var ve bu görüşümü açıkça paylaşmak istiyorum. CIA’ye uzun süre hizmet ettikten sonra size şunu açıkça söyleyebilirim ki benim başkanlığımda CIA işkence programını uygulamayacak.”

Senato üyeleri, CIA Başkanlığı için yapılacak oylama öncesi Haspel’i dinleyerek hakkında kanaat belirledikten sonra başkanlık seçimi için oy kullanacak.

ABD Senatosunun mevcut üyelerinin yüzde 51’i Cumhuriyetçi Parti, yüzde 49’u ise Demokrat Parti Senatörlerinden oluşuyor. Hükümet kanadından bazı oyların Haspel’e gitmesi halinde Haspel’in CIA Başkanı olacağı tahmin ediliyor.

Senatörlerin işkence endişesi

Yaklaşık 30 yıl CIA’de çalışan Haspel’in gözaltı ve sorgulama programlarında ne gibi bir rol üstlendiği hakkında kafalarda soru işaretleri mevcut. İşkence içeren sorgu yöntemlerini zevk duyarak yaptığına dair rapor ve görüntülerin yayınlanması endişe oluşturuyor.

Bazı Demokrat senatörler destek vermeyeceğini açıkladı

Demokrat Parti’den bazı Senatörler, daha önce, Haspel aleyhine oy kullanacaklarını bildirmişti.
Vietnam savaşı sırasında hapishanede olduğu dönemde işkenceye uğrayan Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Haspel’den tutuklu merkezlerinde işkence uygulanmasını yasaklayan kanunlara uymasını talep etti.

ABD Başkanı seçildiği 2016 yılından bu yana işkenceye dair çeşitli açıklamalarda bulunan Trump, “İşkence seçeneğinin Savunma Bakanı Jim Mattis’e danışılmadan kullanılmasına izin vermeyeceğim” demişti.