Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

CIA Direktörü Pompeo’dan ‘Rusya, ABD ara seçimlerini hedef alacak’ iddiası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Mike Pompeo, pazartesi günü BBC’de yer alan bir röportajında, Rusya’nın 6 Kasım’da yapılacak ara seçimleri hedef alacağını söyledi.

Pompeo, istihbarat servisleri tarafından dile getirilen, Rusya’nın, 2016 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahalesine atıfta bulunarak, Rusya’nın, Avrupa’da ve ABD’de kurumlarının iç işlerine karışma oranında her hangi bir azalma olmadığını vurguladı.

“Seçimimiz üzerinde fazla etkili olamayacaklar”

CIA Direktörü sözlerine şöyle devam etti, “Müdahale etmeye çalışacaklarını düşünüyoruz. Buna karşın ABD’nin seçimleri hür ve adil bir şekilde yapabileceğine eminim. Onları engelleyeceğiz ve seçimimiz üzerinde fazla etkili olamayacaklar.”

Öte yandan ABD istihbarat birimleri, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine sosyal ağlar aracılığıyla müdahale ettiğini belirtmişti.

Trump, istihbarat birimlerinin elde ettiği sonuçları ‘yalan haber’ diyerek reddetmiş, aynı şekilde Moskova da, ABD’den gelen başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki suçlamaları reddetmişti.
ABD’de 6 Kasım 2018’de yapılacak ara seçimleri, yılın en önemli siyasi süreci olarak büyük önem taşıyor.

Ara seçimlerde, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı, 100 sandalyeli Senato’nun ise üçte biri (33) yenilenecek.

Cumhuriyetçiler her iki kanatta da üstünlüklerini devam ettirmeyi, Demokratlar ise en az birinde üstünlüğü ele geçirerek 2020 başkanlık seçimleri için avantaj sağlamayı amaçlıyor.

Pompeo’nun röportajı ile ABD yönetiminin Rusya üzerinde yeni yaptırımlar uygulamak amacıyla yeni bir isim listesi yayınlaması, ABD Ulusal Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktör Yardımcısı Andrew McCabe’nin görevinden istifa ettiği güne denk geldi.

McCabe, Rusya’nın 2016 Başkanlık seçimlerine olası müdahalesine ilişkin büronun yürüttüğü soruşturmayı denetliyordu.

Andrew McCabe, uzun zamandır Trump tarafından Demokratları desteklemekle suçlanıyordu.