Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cibran Basil: Lübnan ile Şam arasında yeniden siyasi ilişkiler kurulabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Dışişleri Bakanı ve Özgür Yurtsever Hareketi Başkanı Cibran Basil, Lübnan ile Şam arasında yeniden siyasi ilişkiler kurulabileceği konusundaki açıklamalarını yineledi.

Lübnan’da Şam rejimi ile yeniden ilişki kurulup kurulmaması konusunda tartışmalar yaşanırken bu tartışmalarda görüş birliği sağlanmış değil. Cibran Basil, Şam ile yeniden siyasi ilişkiler kurulmasının Lübnan’ın çıkarına olduğunu ve bu adımın göçmenlerin ülkelerine geri dönmesi konusunda olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Basil yaptığı açıklamalarda hükümetin bilinen niteliklere göre oluşturulacağını, bu süreçte 9 sene beklenilen seçimlerde ortaya konulan millet iradesine saygı duyulacağını ve güven aşılayan bir hükümet olacağını söyledi. Basil, Lübnan-Suriye, Suriye-Irak ve Suriye-Ürdün arasındaki tüm yolların açılacağını, Lübnan’ın bu kara yolları ile nefes alacağını ve Lübnan-Suriye arasındaki siyasi hayatın yeniden canlanacağını söyledi.

En başında Müstakbel Hareketi, Lübnan Güçleri Partisi ve İlerlemeci Sosyalist Partisi’nin geldiği birçok parti Şam ile aradaki ilişkilerin düzeltilmesine karşı çıkarken bunu Suriye rejimi ile ilişkilerin normalleşmesi olarak görüyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında Kriz Dönemi Geçici Hükümeti haline gelen Lübnan Hükümeti, Şam ile ilişkilerin düzeltilmesi ve Lübnanlı bakanların, rejimin Uluslararası Şam Fuarı açılışına katılmaları davetine icabet ederek Suriye’nin başkentine gitmeleri konusunda ikiye bölünmüş durumda. Ancak hükümet, bakanların ziyaretinin kişisel olduğunu belirterek bu konudaki sorumluluğu üzerinde attı ve tartışmalardan uzak durdu.

Mülteciler konusu

Lübnan’da Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muin el-Marabi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Suriye rejimi ile ilişkiler konusunun Bakanlar Kurulu’nun görüşeceği bir mesele olduğunu belirterek bu konudaki kararı Basil’in değil yeni hükümetin alması gerektiğine vurgu yaptı. El-Marabi, Hariri’nin Suriye rejimi ile yeniden ilişki kurulmasına yönelik baskılara direndiğinin ve bazı bakanların hükümet izin vermediği halde kendi kararları ile Şam’a gitmelerine yönelik tavrının bilindiğine dikkat çekti.

Hariri, bakanlık veya hükümet düzeyinde Şam ile görüşmeye kapalı

El-Marabi şu anki Kriz Dönemi Geçiş Hükümetinin koalisyon hükümeti olduğunu hatırlatarak Hariri’nin, Şam ile sınır güvenliği ile alakalı işler ve ortak işlemler dışında bakanlık veya hükümet düzeyinde bir ilişki kurulmasına kesin olarak karşı olduğunu söyledi. Açıklamalarını sürdüren el-Marabi “Zaten Suriye rejimi Lübnan rejimini ve iki ülke arasındaki sınırları tanımıyor” ifadelerini kullanarak Şam rejiminin iki ülke arasındaki sınırları tanımamasının Hizbullah’ın milisleri ve teçhizatı ile birlikte Suriye’ye girip çıkmasını kolaylaştırdığını ve bazı Haşdi Şabi üyelerinin Lübnan’ın güney sınırlarını ziyaret ettiğini söyledi.

Basil’in Suriye’nin yeniden inşası ile ilgili meselelerde rejimin güvenini kazanmaya çalıştığını belirten el-Marabi “Ancak ben bunun ülkeyi ve sınırları korumak ve dış müdahaleleri engellemekten daha önemli olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muin el-Marabi, Basil’in bu adımını “Şam rejiminin uluslararası arenada yalnız kaldığı bir dönemde ulusal çıkarlardan uzak olarak kişisel çıkarlar doğrultusunda atılmış bir adım olarak” yorumladı. Marabi ayrıca “Uluslararası toplumun Şam ile ilişki kanalları açacağını düşünmüyorum ve uluslararası toplum rejim üzerindeki baskıların hafifletilmesini memnuniyetle karşılamaz ki bu Basil’in taleplerinin İran-Şam rejimi ve onların Lübnan’daki temsilcileri ile arasındaki ittifaka göz kırptığını gösteriyor” dedi.

El-Marabi, bu konudaki kişisel görüşünü açıklayarak Lübnan devletinin; ülkesini harap eden, halkını öldüren ve masum insanlara karşı yasaklı silahları kullanan katil ile diplomatik ilişkiler kurmasının utanç verici olduğuna vurgu yaptı.

Öte yandan, Demokratik Buluşma hareketi üyesi Milletvekili Ekrem Şehib, Basil’in yaptığı açıklamaların şahsi isteklerden ibaret olduğunu ve hiçbir Lübnanlıyı ilgilendirmediğini belirterek Basil’in bu tavrının sürpriz olmadığını ancak halkını katletmiş bir rejimin yaptıklarını unutmayan birçok Lübnanlıya saygısızlık olduğunu söyledi. Şehib, Lübnan’ın katliama asla razı olmadığını ve bundan sonra da razı olmayacağını dile getirdi.

Şehib “Şarku’l Avsat”a yaptığı açıklamada Lübnan’ın Arap birliğinin bir parçası olduğunu ve Suriye konusundaki tavrının kişisel hayallere ve çıkarlara değil Lübnan Bakanlar kurulunun aldığı karara bağlı olduğunu belirtti. Lübnan’da alınacak herhangi bir kararın Şam rejimini boykot etme kararı alan Arap birliği kararlarına uygun olması gerektiğini de ifade eden Şehib “Eğer ekselansları (Basil) Şam rejimi ile yeniden ilişki kurulması konusunda acele ediyorsa-görüşmesi gereken diğer bazı devletlerin bakanlıklarını saymazsak- Rusya Dışişleri Bakanlığı ile görüşmek zorunda kalabilir” ifadelerini kullandı.