Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin, ABD ve Kuzey Kore’yi diyaloğu sürdürmeye davet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için ABD ve Kuzey Kore yönetimlerine diyalog ve işbirliğine devam çağrısı yaptı.

Konuya dair bugün bir açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, “Mevcut durumda ABD ve Kuzey Kore’nin zaman kazandıracak olumlu bir yönelime girmesini umuyoruz. Her iki taraf da sabırlı olmalı ve yapıcı davranarak birbirine yaklaşmalıdır. Ortak çıkarlar çerçevesinde karşılıklı çekincelerin giderilmesi ve Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasının desteklenmesi gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

“Nadir bulunan bu fırsat heba edilmemeli”

Kang, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 12 Haziran’da gerçekleşmesi beklenen Kuzey Kore lideri Kim Joung-Un ile görüşmesini iptal etmesinden birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, “Kore Yarımadası’nda siyasi çözüm için nadir bulunabilecek bu fırsat heba edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Sözcü ayrıca, “Başkan Trump’ın, zirveyi iptal etse de Kim Joung-Un ile görüşmeyi daha münasip bir zamanda hala istediğini gördük. Kuzey Kore tarafı da sorunun çözümü için ABD ile masaya oturmaya hazır olduğunu bildirdi” dedi.