Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin, ABD’nin bazı şirketlere uyguladığı yaptırımları reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, ABD’nin Kuzey Kore ile ticaret yapan Çinli şirketlere yönelik uyguladığı yeni yaptırımları kabul etmediğini açıkladı. ABD, daha önce Çin’den Pyongyang üzerindeki baskısını artırması çağrısında bulunmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, yaptığı açıklamada, “ABD’nin kendi ülkesindeki yasalara göre yaptırım uygulanmasını reddediyoruz. Pekin, Pyongyang’a yönelik yalnızca uluslararası yaptırımları uygular ve bunu da sıkı bir şekilde yapar” ifadelerini kullandı.

ABD, Kuzey Kore’nin nükleer çalışmalarına karşı baskı yapmak için denizcilik ve ticaret sektörleri başta olmak üzere, 13 Kuzey Koreli, Çinli firma ve oluşuma yönelik yeni yaptırımlar uyguladığını açıklamıştı.

Kuzey Kore’yi ‘teröre destek veren ülkeler’ listesine eklenmesi kararı alan ABD Başkanı Donald Trump, müzakereleri reddeden Kim Jong-un rejimine yönelik baskı uygulamak için daha fazla yaptırım uygulamaya karar verdi.

Öte yandan, ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, yaptığı açıklamada, başta Kuzey Kore ile yüz milyonlarca dolarlık ticaret kapasitesi olan şirketlere yönelik yeni yaptırımlar getirildiğini duyurdu.

Yaptırımların uygulandığı şirketler arasında, biri Çin devletine ait olmak üzere 4 Çinli şirket bulunuyor. ABD Hazine Bakanlığı’na göre, bu şirketler, motorlu araçlara veya ‘nükleer reaktörlere ilişkin ürünler’ üretmenin yanı sıra, dizüstü bilgisayarlar ve yedek parçaları ithalat ve ihracatı alanında çalışıyorlar.

Yaptırım uygulanan Kuzey Koreli şirketler ise, nakliye sektöründe çalışan şirketler. Ayrıca bu yaptırımlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından uygulanan yaptırımlardan kurtulmak için stratejiler geliştirmekle suçlanan, Kuzey Kore rejimi ile ortak hareket ettikleri iddia edilen Kuzey Kore bayraklı 20 gemiyi de kapsıyor.