Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin, ABD’nin Kuzey Kore ile ilgili talebini veto etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Diplomatik kaynaklar, Çin’in ABD’nin Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) 33 gemi, 27 nakliyat şirketi ve Tayvanlı bir kişinin Kuzey Kore’ye yönelik uluslararası yaptırımları ihlal etmeleri nedeniyle kara listeye alınması için verdiği öneriyi veto ettiğini belirtti.

ABD, geçtiğimiz hafta, Kuzey Kore’nin petrol elde etmek ve kömür satmak için gerçekleştirdiği deniz kaçakçılığı faaliyetlerini durdurmak için bu öneriyi sunmuştu.

Bu, ABD’nin Cuma günü Kuzey Kore’ye uygulanan en büyük yaptırım paketini açıklamasıyla aynı zamana denk geldi. Washington, Pyongyang’a nükleer ve füze programlarını terk etmeye yönelik uygulanan baskıyı artırdı.

Çin veto gerekçesini açıklamadı

Çin, ABD’nin talebini neden veto ettiğini açıklamadı. BMGK üyelerinden birinin daha fazla bilgi talep etmesiyle veto geçersiz kılınabilir. Ancak bazen, kişi veya şirketlerin kara listeye alınma sürecinde kalıcı bir şekilde veto edilmesine neden olabilir.

BMGK’nin yaptırım komitesi kararlarını oybirliğiyle alır. Konsey kabul ederse, ABD tarafından önerilen, Kuzey Kore’ye ait olan 19 geminin de aralarında bulunduğu 33 gemiye limana giriş yasağı getirilecek. Devletler ayrıca Kuzey Kore dışındaki gemilerin kaydını iptal etmek zorunda kalacaklar. Ayrıca sunulan 27 şirket ve Tayvanlı kişinin varlıkları dondurulacak.

2006 yılında bir takım yaptırımlar uygulanmaya başladı

BMGK, 2006 yılından beri Pyongyang’ın nükleer ve balistik füze programlarına fon sağlamasının durdurulması, amacıyla oybirliği ile Kuzey Kore’ye yönelik kömür, demir, kurşun, tekstil ve deniz ürünleri ihracatı ve ham petrol ve petrol ürünleri rafineri ithalat yasağı kapsayan yaptırımları onayladı.

Gemiler kara listeye alındı

ABD geçtiğimiz Ekim ayında, BM tarafından yasaklanan malları Kuzey Kore’den kaçırması nedeniyle 8 geminin kara listeye alınmasını önermişti. Konsey, 4 gemi uluslararası limanlara girişini yasaklamayı kabul ederken, Washington geri kalan 4 gemi kara listeye alınma girişimini ertelemişti.
Aralık ayında ise kara listeye 10 gemi eklenmesi önerilmişti. Komisyon 4 gemi listeye eklemeyi kabul etmişti. Diplomatlar Çin’in geri kalan 6 geminin dahil edilmesine itiraz ettiğini açıklamıştı.