Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin, ABD’nin seçimlere müdahale iddialarını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Trump’ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) nükleer silahsızlanma ve kitle imha silahları oturumunda, Pekin’i önümüzdeki Kasım ayında düzenlenecek olan ABD seçimlerine müdahale etmeye çalışmakla suçlamasının ardından Çin’den önemli bir açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, “Çin diplomasisini bilen biri, herhangi bir ülkenin içişlerine asla müdahale etmediğimizi de bilir” diyerek Trump’ın iddiasını kabul etmediklerini dile getirdi.

Trump, ilk kez başkanlık yaptığı BMGK’daki konuşmasında, “Ne yazık ki Çin’in Kasım ayındaki seçimlere müdahale etmeye çalıştığını öğrendik. Benim ya da bizim kazanmamızı istemiyorlar, çünkü Çin’e ticaret konusunda meydan okuyan ilk başkanım ve kazanıyoruz. Seçimlerimize müdahale etmelerini istemiyoruz” dedi.

Çin hükümetini kendisini siyasi olarak zayıflatmaya çalışmakla suçlayan Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise, “Çin açıkça, bana sadık olan çiftçilerimizi, hayvan yetiştiricilerimizi ve endüstri işçilerimizi hedef alarak, seçimlerimizi etkilemek ve değiştirmek için çalışıyor” dedi.