Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin, ABD’yi ticari yaptırımlar konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, Washington’un fikri mülkiyet dosyası çerçevesinde dünyadaki ikinci güçlü ekonomisi hakkında soruşturma açmasının ardından, ABD’nin iki ülke arasında ticari yaptırım uygulaması durumunda asla eli kolu bağlı durmayacağını ve hakkını arayacağını söyleyerek ABD’yi uyardı.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Eğer ABD iki ülke arasındaki ticari alışverişlere yaptırım kararı alır ve çok taraflı ticaret kurallarını ihlal ederse, Çin eli kolu bağlı durmayacaktır. Çin haklarını ve meşru çıkarlarını savunmak için gerekli tüm uygun tedbirleri alacaktır” ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’i, fikri mülkiyet dosyası çerçevesinde ABD’li şirketlerini rahatsız eden Çin’in ticaret politikalarını soruşturması için görevlendirdi. Trump, Pekin’i ABD’den fikri mülkiyet hırsızlığı ile suçlayan açıklamalarda bulunmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin iddialarını reddederek, “Ticaret savaşının kazananı olmaz” uyarısında bulundu.

ABD, AB’den sonra Çin’in en büyük ikinci ticari ortağı. Bu yeni soruşturma ise, ABD’nin ticaret alanında Çin’e karşı açtığı sayısız soruşturmalardan biri. Soruşturma özellikle çelik ve alüminyum için yaptırım uygulanmasına yol açabilir.

Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in objektif bir bakış açısı ile hareket edeceği ve yasalara dikkat ederek soruşturmayı yürüteceğine inanıyoruz. Çin, yabancı şirketlere iyi bir çevre olmak için çok çalıştı. Bu onun fikri mülkiyet haklarına olan saygısındandır. Bu alandaki iyileştirmelere, idari ve hukuki gereksinimlerin güçlendirilmesine devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Şu bir gerçek ki, Komünist rejim batılı şirketlerin girişimlerini karşılamak için son yıllarda özel mahkemeler kurmuştu. Ancak buna rağmen bir takım düzensizlikler hala devam ediyor.

Washington, ABD şirketlerinin Çin’de yerel ortaklarla kurması gereken karma şirketlerin endişelerine odaklanıyor. Bu konu içerisinde Çin’in teknoloji alanındaki teknik bilgisini paylaşması ile ilgili bir kısımda söz konusu.

Bu yeni soruşturma, ABD ve Kuzey Kore arasındaki keskin açıklamaların yükseldiği ve Trump’ın Kuzey Kore’nin yakın müttefiki Çin’i Kuzey Kore’ye komşu ülkelerinden biri olarak baskı yapma çağrısında bulunduğu bir dönemde başlatıldı.