Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin açıklarında yanan İran petrol tankeri her an patlayabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çinli yetkililerin yaptığı açıklamalara göre, Çin kıyılarında 36 saattir yanan İran petrol tankerinden kimsenin kurtulma şansı kalmadığı belirtilerek tankerin her an patlayabileceği veya batabileceğine işaret edildi.

Fransız Basın Ajansı’nın (AFP), Çin Ulaştırma Bakanlığı’ndan aktardığı bilgiye göre, 136 bin ton düşük viskoziteli hafif petrol türevi yüklü olan İran tankeri ‘Sanchi’ gemiden ve çevredeki sulardan yükselen kalın siyah duman bulutunun ortasında, yanmaya devam ediyor.

Gemide, 32 mürettebat bulunuyor

Yükselen yoğun duman kurtarma ekiplerinin tankerin, 30’u İranlı 2’si Bangladeşli olmak üzere 32 mürettebatını kurtarmaya yönelik çalışma yapmalarını engelliyor.

Çin Ulaştırma Bakanlığı, Panama bandıralı 274 metre uzunluğundaki İran tankeri Sanchi’nin ‘patlama veya batma’ tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu rapor etti.

Çin’nin ‘CC TV’ televizyon kanalı yangın söndürme gemilerinden biri aracılığı ile kaydettiği ve Twitter üzerinden yayınladığı videoda yangının kontrol altına alındığı görüntülerini paylaştı.

Çevre felaketini önlemeye çalışıyoruz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang düzenlediği basın toplantısında, kurtarma ekipleri, dün akşam kimliği belirsiz bir ceset bulduğunu belirtti. Koşulların, arama ve kurtarma çalışmaları için elverişli olmadığını vurgulayan Kang, “Kazanın yanı sıra olası başka bir felaketi nasıl önleyebileceğimizi araştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaza, cumartesi akşamı Şangay’ın yaklaşık 160 deniz mili (300 km) doğusunda gerçekleşti. ‘Glory Shipping’ isimli İran şirketine ait olan petrol tankeri, Cf Crystal isimli Hong Kong bayrağı taşıyan kuru yük gemisi ile çarpıştı. Çin Ulaştıma Bakanlığının açıklamasına göre, kuru yük gemisi, ABD’den yüklediği 64 bin ton buğdayı, Çin’in Guangdong eyaletine götürüyordu.

Çok sayıda arama kurtarma ekibi bölgede görev yapıyor

Açıklamada ayrıca 10 adet Çin gemisi ve birçok balıkçı teknesi devam eden arama ve temizlik çalışmalarında yer alıyor. Çalışmalarda, Güney Kore Sahil Güvenlik gemisi de bulunuyor. Bununla birlikte ABD Donanması’na ait bir uçak pazar günü büyük bir alanda mürettebat için arama uçuşu gerçekleştirdi. Arama çalışmalarını tamamlayan uçak, ardından Japonya’nın Okinawa adasındaki Kadena Hava Üssüne geri döndü.

Dünyanın en büyük deniz kazaları

Çin yetkilileri, petrol sızıntısını engellemeye çalışırken uzmanlar, kazanın büyük bir çevre felaketine neden olmasından korkuyorlar. Çevreci Greenpeace örgütünden yapılan açıklamada, tankerde bulunan bir milyon varil ham petrolün, çevreye verebileceği zararlardan duyulan endişe dile getirildi. Eğer gemideki tüm petrol sızarsa, büyük bir çevre felaketi sebep olacak. Kaza, 1960’dan bu yana türünün altıncı en kötü olayı olarak görülüyor. Uluslararası Tanker Sahipleri Birliği (INTERTANKO) web sitesinde yer alan verilere göre, tarihin en büyük petrol felaketi 1988 yılında ‘Odyssey’ isimli tanker gemisi, Kanada’nın kuzey batısında, Atlantik Okyanusu kıyısındaki Nova Scotia’nın 700 mil açıklarında 132 bin ton petrol sızdırarak batmıştı.

“Kaza deniz yaşamını yok edecek”

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Çevre Araştırmacısı Wai Qianghua, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı değerlendirmede, “Bu felaket, büyük bir bölgedeki deniz yaşamını yok edecek” ifadelerini kullandı. En iyi ihtimal göz önünde bulundurulsa bile yine de uzun yıllar bu kazanın etkilerinin yaşanacağına dikkati çeken Wai, “Şu an yapılabilecek tek şey, petrol sızıntısının diğer alanlara yayılmasını önlemek” şeklinde konuştu.

Çin Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, dün sabah Çin’e ait iki gemi petrol sızıntısını önleme çalışmalarına katıldı.

Gemi, İran şirketine ait

Öte yandan, İran Petrol Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaza yapan petrol tankerinin, İran tankerleri filosunun işletmeciliğini yapan Ulusal İran Tanker Şirketi’ne (NITC) ait olduğu belirtildi. Tankerdeki yükün ise, Güney Kore firması ‘Hanwha Total’ için hazırlandığı, gemi ve yükününde sigortalı olduğu bilgisi aktarıldı.

2 yılda 2 kaza

Bu kaza, İran tankerlerinin başına iki yıl içerisinde gelen ikinci olay. 2016 yazında, aynı şirkete ait dev bir petrol tankeri, Singapur Boğazı’nda bir konteynır gemisi ile çarpıştı. Ancak olayda kimse zarar görmedi ve herhangi bir çevre felaketi yaşanmadı.

Doğu Asya’da gemi kazaları

Cumartesi günü meydana gelen kaza, Doğu Asya’da son yıllarda yaşanan son deniz olaylarına bir yenisinin daha eklenmesine sebep oldu. Geçtiğimiz Ekim ayında, Japonya’nın batı kıyısında Hong Kong petrol tankeri ile bir balıkçı teknesi çarpışmış, kazada balıkçı teknesindeki 13 mürettebat hayatını kaybetmişti.

Singapur açıklarında 10 denizci hayatını kaybetmişti

Geçtiğimiz Ağustos ayında yaşanan diğer bir kazada ise ABD Donanması’na ait USS John McCain adlı destroyer, Singapur açıklarında Liberya bandıralı bir petrol tankeri ile çarpışmış, kazada 10 denizci ölmüştü.