Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Mısır’ı ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Vang Çişan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, önceki gün Kahire’de bir araya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Çişan, “Ülkesinin, Mısır’ın terör ve aşırılık yanlısı örgütlere karşı verdiği mücadeleyi ve Ortadoğu’nun içinde bulunduğu krize siyasi çözümler üretme yolundaki çabayı desteklediğini” ifade etti.

Çişan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesinde, 2019’daki Afrika Birliği dönem başkanlığının yanı sıra Mısır’ın kendileri için en önemli Afrika ülkelerinden biri olduğunu belirterek, iki ülkenin siyasi alandaki mevcut koordinasyonun, ilişkilerdeki uzlaşmanın bir yansıması olduğunu söyledi. Çinli diplomat, ülkesinin büyük ilgi gösterdiği Afrika ile ilişkileri geliştirmek için söz konusu uzlaşmanın oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi, Sisi’nin, iki ülke arasında imzalanan Kapsamlı Stratejik Ortaklık anlaşmasını anımsatarak, Çin-Mısır ortaklığının geleceğine olan güvenini dile getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, Sisi’nin aynı zamanda ülkesinin Çin ile stratejik işbirliği kapsamında başta ekonomi ve ticaret olmak üzere birçok alanda ilişkilerin ilerletilmesine olan desteğini Çinli diplomata ilettiğini belirtti.

Öte yandan Mısır Başbakanı Mustafa Mebuli ile Çişan arasında gerçekleşen görüşmede tarım, eğitim ve arkeoloji alanında anlaşmalar imzalandığı bildirildi.

Uzaktan eğitimin geliştirilmesi kapsamında üç aşamada uygulanacak projeye 11.5 milyon dolar fon ayrıldığı ve 2019-2021 yılları arasında tarım alanında iki ülke arasında işbirliğini öngören programın imzalandığı aktarıldı.

Ayrıca Mısır Eski Eserler Bakanlığı ve Çin Sosyal Bilimler Enstitüsü Arkeoloji Anabilim Dalı arasında imzalanan anlaşma uyarınca Mısır Güney Vadi Üniversitesi’nde Konfüçyus dersliğinin açılması kararlaştırıldı.