Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin Devlet Başkanı, Abu Dabi’de BAE liderleri ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin lideri Şi Cinping, resmi temaslarda bulunmak üzere BAE’yi ziyaret etti. Resmi görüşmelerde ikili ortaklıklar ve işbirliklerine yönelik mesajlar verildi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping dün üç gün sürecek Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti için ülkenin başkenti Abu Dabi’ye vardı. Şi’yi BAE lideri Dubai Emiri ve BAE Devlet Başkanı Yardımcısı Muhammed bin Raşid El Maktum ve BAE’nin Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al-Nahyan karşıladı.

Maktum ve Nahyan, Çin devlet Başkanı’nın BAE’ye ziyaretinden duydukları mutluluğu ifade ederek bunun her iki ülkenin ve halklarının taleplerinin karşılanması için yeni bir işbirliği ve ortak eylem aşamasının kurulmasına katkı sağlamasına yönelik isteğin göstergesi olduğunu kaydetti.

Görüşmelerde iki ülke arasında artan stratejik ortaklıkların ışığında ikili ilişkileri güçlendirmenin ve bu ilişkileri üst düzeye taşımanın önemi vurgulandı. Bölgesel ve uluslararası ortak kaygılar konusundaki koordinasyonu ve istişareleri içeren görüş alışverişinde bulunuldu.

Çin Devlet Başkanı, dostluk ilişkilerinin yanı sıra pek çok konuda ortak bir vizyona sahip olan BAE’yi ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu dile getirerek BAE’nin daha fazla büyüme, ilerleme ve refaha ulaşmasını temenni etti.

Çin Devlet Başkanı’nı BAE hava sahasında aralarında F- 16 ve Mirage tip uçakların bulunduğu 12 savaş uçağı karşıladı. BAE’nin sokakları iki ülkenin bayrakları ve simgeleriyle süslendi.

Maktum, Şi’nin ziyareti nedeniyle yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Çin Devlet Başkanı’nın BAE’ye yaptığı tarihi ziyaret, iki ülkeyi on yıllar boyu süren ortak çıkarlara, tam anlayışa ve karşılıklı saygıya dayanan sağlam temellerle bir araya getiren stratejik ortaklıkta yeni bir aşamaya taşıyor. İki önemli ülke arasındaki işbirliğinin ilerlemesi için bir dönüm noktası olarak gördüğümüz bu önemli ziyarette Başkan Şi Cinping’i BAE’de karşılamaktan memnuniyet duyuyoruz. Başkan Şi’nin yeni dönem seçilmesinden sonra stratejik ortaklığımızı ve bağlarımızın derinliğinin bir ifadesi olarak ilk yurtdışı ziyareti için BAE’yi seçmesinden onur duyuyoruz.”

İki ülke arasındaki güçlü ekonomik ilişkilere övgüde bulunan Maktum, BAE’nin Çin ile olan ticaretinin Arap-Çin ticaret hacminin yaklaşık dörtte birini oluşturduğunu ve 2017 yılında yaklaşık 54,4 milyar dolara ulaştığını belirtti. Geçen yıl 1 milyondan fazla Çinli turistin BAE’yi ziyaret ettiğini işaret eden Maktum, Çin ile BAE arasında aktif turizm hareketinin olduğunu ifade etti. Ayrıca, ekonomik işbirliği, petrol, gaz, yenilenebilir enerji, altyapı ve ileri teknoloji gibi birçok sektörü kapsayacak şekilde genişletildiğini vurguladı.

BAE Başbakan Yardımcısı Şeyh Mansur bin Zayed Al Nahyan da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çin ve BAE arasındaki işbirliği özellikle ekonomik ve sosyal gelişimine dayalı bir ortak vizyon, barış, huzur, güvenlik, istikrar, refah ile aşırılığın ve terörizmin ortadan kaldırılmasını hedefleyen sağlam bir temele dayalı olarak en üst düzeyde ilerliyor.”