Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’ten Tayvan’a uyarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bugün parlamentoda gerçekleştirdiği konuşmada sosyalizme övgüde bulunarak Tayvan’ı ayrılık girişimlerinde bulunmaması konusunda uyardı. Şi Cinping’in uyarılarının hedefinde Batı da vardı. Şi Cinping, iki gün önce ikinci defa başkanlığa seçilmişti. Ayrıca ömür boyu iktidarda kalmanın kapılarını da böylece açmış oldu.

Çin Devlet Başkanı, Ulusal Halk Meclisi’nin yıllık genel oturumunun sona erdiğini duyurduğu konuşmada, “Tarih, Çin’i kurtarabilecek tek yolun sosyalizm olduğunu kanıtladı. Kanıtlamaya da devam ediyor” diye konuştu. “Komünist Parti, ülkenin yüce siyasi liderliği ve Çin milletinin büyük yenilenmesinin temel garantisidir” ifadesini kullandı.

Şi Cinping, yurt dışına güven mesajı verirken, ülkesinin geçtiğimiz kırk yıl boyunca gerçekleştirdiği büyük sıçrayışın hiç kimse için ‘tehdit’ teşkil etmediğinin altını çizdi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin Lideri, küresel bir ticaret savaşının başlamasına yönelik her geçen gün yeni savunmacı önlemler alan ABD’li mevkidaşı Donald Trump’a yönelik mesajında “Çin, gelişmelerini sağlamak için diğer ülkelerin çıkarlarını asla feda etmeyecek” dedi.

Çin Devlet Başkanı, Batı’ya verdiği açık mesajda ise “Sadece başkalarını tehdit etmeye alışkın olanlar, başkalarını tehdit olarak görür. Hiç kimse Çin halkının barış ve insani kalkınmaya katkıda bulunacak samimi isteklerini ve davranışlarını yanlış anlamamalı veya çarpıtmamalıdır” diye konuştu.

Şi Cinping, Tayvan’a da yeni bir uyarıda bulundu. 1949’dan beri Pekin’in istediği Ada konusunda ülkesinin kendi topraklarının bir santiminin dahi ayrılmasına ‘asla onay vermeyeceğini’ vurguladı. Ülkeyi bölmek için yapılan tüm eylemlerin ve girişimlerin başarısızlığa mahkum olduğunu, ayrıca halk tarafından da kınanacağını ve tarih tarafından cezalandırılacağını söyledi.

Üst düzey ABD yetkililerin Tayvan’a ve Tayvanlı meslektaşlarına ABD’ye seyahat etmesine izin veren bir yasa çıkarmasının kendisini Tayvan’ın tek meşru temsilcisi olarak gören Pekin’e yapılan bir darbe olarak gördüğünü belirten Şi Cinping, Tayvan hükümeti ve yabancı ülkeler arasında herhangi bir bağlantıya izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

Çin Başbakanı Li Kıçiang da ABD’yi ticari konulara ‘duygularıyla’ değil ‘rasyonel’ olarak yaklaşmaya çağırdı. Çağrı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Pekin aleyhinde cezai tedbirler almayı düşündüğü bir sırada geldi.

Li Kıçiang, Temsilciler Meclisi’nin yıllık genel oturumunun sona ermesinden sonraki basın toplantısında, “Tarafların duyguların etkisi altında hareket etmeden rasyonaliteyi sürdürebileceklerini ve bir ticaret savaşından kaçınacaklarını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Çin Başbakanı, ABD şirketleri için sıkı olarak fikri mülkiyet koruması sağlama sözü de verdi.