Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin ve Filipinler, Güney Çin Denizi konusunda anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Başbakanı Li Keçiang’ın Filipinler’e gerçekleştirdiği ziyaretin sonunda ortak bir bildiri yayınlandı. Pekin tarafından yayınlanan bildiride Çin ve Filipinler’in Güney Çin Denizi üzerindeki ihtilaflarının giderilmesi için güç kullanmaktan kaçınma konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi

Çin Haber Ajansı tarafından yayınlanan ortak bildiride, Çin ve Filipinler’in Güney Çin Denizi’nde barışın sağlanmasının, deniz ve hava yolunun özgürce kullanılmasının önemini vurguladıkları belirtildi.

Bildiride, şiddet veya tehdidinin kullanılmaması, ilgili ülkeler arasındaki anlaşmazlığın görüşmeler yoluyla çözülmesi çağırısında bulunuldu.

Ayrıca, tarafların, yaşanan ihtilafın Çin-Filipinler ilişkisinin esasını temsil etmediğini düşündükleri aktarıldı.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) zirvesindeki görüşmelerle ilgili yayınlanan bir başka açıklamada ise Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin ASEAN ülkeleri ve Çin arasında Güney Çin Denizi ile ilgili ilişkilerde gelişme yaşandığına işaret ettiği belirtildi.

Çin ve Filipinler arasındaki Güney Çin Denizi anlaşmazlığının geçmişi oldukça eskilere dayanıyor. Ancak Filipinler Devlet Başkanlığı’na Rodrigo Duterte’nin gelmesinden bu yana iki ülke arasında konuya ilişkin olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Malezya, Tayvan, Brunei, Vietnam ve Filipinler, Güney Çin Denizi’ndeki adaların ve mercan resiflerinin bir kısmı veya tamamı üzerinde egemenlik hakkı talep ediyorlar.