Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin ile ABD arasında ticari savaş | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, Birleşmiş Milletler’in (BM) iki ülke arasındaki ticareti engelleyen yaptırımları uygulaması halinde elleri bağlı kalmayacağını ve haklarını savunacağını bildirdi.

ABD Başkanı Trump, 2016’daki başkanlık kampanyasında verdiği söze uyarak ticaret ofisine Çin’in ABD’ye ait fikri mülkiyetlere yönelik politika ve uygulamalarının soruşturulması emrini verdi.

Kanun maddesi uyarınca Trump, imzaladığı başkanlık kararnamesi ile ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ı soruşturma için görevlendirdi.

Kanunun ilgili kısmı, devlet başkanına ülkenin sanayi kuruluşlarını diğer ülkelerin adil olmayan ticari uygulamalarından korumak için söz konusu ülkelere tek taraflı vergi uygulama ve ticari kısıtlamalar getirme yetkisi veriyor.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu soruşturmadan ciddi endişe duyulduğu ve Çinli firmalara zarar vermesi ya da ticaret anlaşmalarını ihlal etmesi durumunda harekete geçileceği belirtildi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying, “Ticaret savaşı yapmanın bir geleceği yok. Bunun kazananı olmaz, herkes kaybeder” dedi.

Ayrıca Çin ticaret Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada; ABD tarafından herhangi bir korumacı önlem karşısında ikili ticari ilişkilerin ve her iki tarafında kurumsal çıkarlarının zarar göreceği açıklamasında bulundu.

Trump, Çin’in ticari uygulamalarını gözden geçirmek için pazartesi günü emirlerini yayınladı.

Trump, bu adımın ABD’li işçileri korumak adına verdiği seçim vaatlerinden biri olduğunu söyledi ve şu sözleri ekledi, “ABD Başkanı olarak Amerikalı işçileri korumak benim görevim ve sorumluluğum.”

Pazar erişimi karşılığında ABD şirketlerini değerli teknolojilerini yasal olmayan şekilde transfer etmeye zorlayan her ülkeye karşı çıkacağız. ABD’nin işlerini yok eden korsanlık ve sahtekarlık ile mücadele edeceğiz diyen Trump, telif hakları ve diğer fikri mülkiyetleri koruma sözü verdi.

Çin, AB’nin ardından ABD’nin en büyük ticaret ortağı konumunda.

Washington tarafından Çin’e karşı açılan bu soruşturma özellikle ticari alanda olmak üzere yeni yaptırımlara sebep olabilir.