Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin ile Hindistan arasında sınır gerilimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Himalaya’ nın batısında Çin ve Hindistan’ın sınırdaki askerleri arasında olay çıktı. 2 aydır görüşmelerin devam ettiği iki ülke arasında gerginlik tırmanıyor.

Yeni Delhi’deki bir kaynak, sınırdaki askerlerin duruma vakıf olduğunu belirterek, Hindistan askerlerinin, Pangong Gölü’ne yakın Ladakh’da Çinli askerlerin Hindistan topraklarına giriş çabasına engel olduğunu bildirdi.

Kaynak, “Bazı Çin askerlerde demir çubuk ve taşlar bulunmaktaydı ve iki tarafın askerleri arasında kavga çıktı. Kavgada yaralananlar oldu” dedi.

Çin ordusu konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı. Genel olarak iki ülke, topraklarının ihlali konusunda diğer tarafı suçlamakta.

Hindistan ordusu konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Srinagar polisi, “Kavga Pangong Gölü yakınında çıktı” açıklaması yaptı. Srinagar’daki askeri kaynak, kavganın Çin ordusunun Pangong Gölü bölgesine girmeye çalışması sebebiyle çıktığını belirtti.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Çin, Hindistan’ın olayların artması ihtimaline karşı Doklam bölgesindeki iki taraftan birinden çekilmesini talep etti. Çin resmi basın organları, Hindistan’ı 1962’de yaşanan kısa sınır savaşındaki gibi bir ezici yenilgiye uğraması konusunda uyardı.