Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin, J-20 hayalet uçaklarıyla boy gösterdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pekin: Şarku’l Avsat

Çin, ülkenin en büyük havacılık fuarında gelişmiş hayalet savaş uçağı J-20 ile gövde gösterisi yaptı.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua tarafından yayınlanan videoda, Zhuhai kentinde dün başlayan ülkenin en büyük havacılık fuarında J-20 savaş uçağının görüntüleri yer aldı. Fuara katılanlar tarafından büyük ilgi gören J-20’nin gövdesinde 4, kanatlarında ise 2 gelişmiş füzenin bulunduğu ifade edildi.

Çinli uzmanların açıklamalarını aktaran Global Times’ın haberine göre, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 69. yıldönümü ile aynı zamana denk gelen fuarda Çin’in J-20 hayalet uçağının ABD yapımı F-22 ve F-35 uçaklarından üstün olduğu belirtildi.

Çinli askeri uzman Song Zhongping, J-20 savaş uçağındaki dört füzenin havadan havaya uzun menzilli füze, uçağın her iki tarafındaki füzelerin de hava savaşı için kısa menzilli füze olarak faaliyet yürüttüğünü ifade etti.

CNN’e açıklama yapan bir uzman, 4. Nesil Çin savaş uçak motorlarının Çin yapımı değil, Rusya’ya ait olduğunu söyledi.

Griffith Asya Enstitüsü’nde uzman ve Avustralya ordusunda eski bir subay olan Peter Leighton, “J-20 savaş uçaklarında Çin yapımı motorların kullanılmaması, Çin’in gelişmiş jet motoru teknolojisinde hala sorun yaşadığını gösteriyor” dedi.