Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin, Japonya ve Güney Kore’den ortak zirve | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, Japonya ve Güney Koreli liderler, Kuzey Kore’nin tarihi diplomatik hareketleri ve nükleer silahlarından vazgeçme çabalarının gerçekleştiği bir dönemde Tokyo’da bir araya gelerek Sanayi ve Ticaret Zirvesi düzenledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin Başbakanı Li Kıçiang ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, yer aldığı üçlü toplantıya ev sahipliği yaptı. Üç lider toplantıda Pyongyang’ın nükleer silah programını ele alırken, Kuzey Kore ile serbest ticarete destek verme kararı aldı.

Alman Haber Ajansı DPA tarafından aktarılan bilgiye göre Şinzo Abe’nin toplantı sonrası yaptığı açıklamada “Kuzey Kore, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasının yanı sıra Kuzeydoğu Asya’da barış ve istikrarın sağlanması için somut eylemlerde bulunmalı. Bir bütün olarak Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlarından arınmasının yanı sıra işbirliği ilişkilerinin kurulması bölge için kritik öneme sahip” dedi.

Öte yandan Japonya Başbakanı Abe, 2010 yılından bu yana ilk kez Japonya’ya resmi ziyarette bulunan Çin Başbakanı Kıçiang ile ayrıca ikili bir görüşme gerçekleştirecek.

“Kara bulutlar dağılıyor gibi”

Reuters haber ajansının aktardığı bilgiye göre Abe, Çin Başbakanı ile yapacağı toplantı öncesinde, “Çin-Japon ilişkilerini yeni bir seviyeye taşımak istiyorum” ifadelerini kullandı. Çin Başbakanı ise, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine işaret ederek, “Kara bulutlar dağılıyor gibi görünüyor” dedi.

3 yıl sonra ilk toplantı

Doğu Asya’da bulunan üç komşu ülke arasındaki son üçlü zirve, 2015 yılında Seul’de yapılmıştı. Bugün yapılan zirve ise, her zaman tarihi ihtilaflar ve toprak kavgalarıyla dolu olan ilişkilerin olağandışı sakinlikte olduğu bir dönemde gerçekleşti.

Tokyo zirvesi, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki görüşmeden yaklaşık iki hafta sonra yapıldı. Öte yandan ABD ve Kuzey Kore arasında bu ay veya haziran ayında ilk zirvenin gerçekleşmesi bekleniyor.

Kuzey ve Güney Kore liderleri 27 Nisan’da, Panmunjom sınır köyünde bir araya gelmişlerdi. İki lider, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve 1953-1950 yılları arasında gerçekleşen Kore Savaşı’na resmi olarak son verilmesiyle bir dizi tarihi hedefleri gerçekleştirmiş oldular.

K.Kore ve Çin arasında önemli görüşme

Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya göre, Kuzey Kore Lideri, Salı günü Çin’in kuzeydoğusundaki Dalian kentinde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. Bu görüşme iki lider arasında gerçekleşen ikinci görüşme oldu. Kuzey Kore Lideri Kim, geçtiğimiz Mart ayı sonlarında Pekin’e sürpriz bir ziyarette bulunarak, Çin Devlet Başkanı ile bir araya gelmişti. Bu ziyaret Kim’in göreve başladığı 2011 yılından bu yana gerçekleştirdiği ilk yurt dışı ziyareti oldu.

Çin ve Japonya anlaştı

Öte yandan, yedi yıl aranın ardından Japonya’yı ilk kez ziyaret eden Çin Başbakanı Kıçiang’ın dört günlük Japonya gezisi öncesinde Japonya Başbakanı Abe ile Cuma günü telefonla bir görüşme gerçekleştirdi. Abe ve Kıçiang, Pyongyang’ın nükleer silah programı konusunu çözüme kavuşturmak için yakın işbirliği yapmak üzere anlaştılar.

Suudi Arabistan anlaşmadan memnun

Öte yandan Suudi Arabistan, Kuzey ve Güney Kore arasında gerçekleşen zirve sonrası yayınlanan ‘Panmunjom Deklarasyonu’nda yer alan kararları memnuniyetle karşıladı. Bir Suudi yetkili kaynak tarafından yapılan açıklamada, “Güney ve Kuzey Kore arasındaki güven ve uzlaşıyı geliştirmek üzere iki tarafın anlaşmaya varmış olması uluslararası barış ve güvenliğin arttırılmasının yanı sıra Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda ilerleme kaydedilmesini sağlayacak” ifadeleri yer aldı.