Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin Komünist Partisi, ‘komplo’yu boşa çıkardı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Komünist Partisi’nin geçen hafta gerçekleşen kongresinden bu yana, Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping, parti içindeki konumunu ve iktidar hiyerarşisini güçlendirecek bir dizi uygulamaya girişti. Bu uygulamalar arasında, yeni Mao sayılan Şi için “lider” veya “komutan” unvanının kullanılması, Şanghay’ın başına kendine yakın bir ismin atanması ve “komplo”yu boşa çıkarma konuları yer alıyor.

Şi’nin başlattığı yolsuzlukla mücadele ve partideki gücünü güçlendirmeye yönelik kampanyanın son aşaması, ülkedeki üç üst düzey yetkilinin ortaklaşa düzenlediği “komplo”yu boşa çıkartmayı temsil etmektedir. Yeni Çin Haber Ajansı’nın belirttiğine göre, bu durum Çin Komünist Partisi’nin Disiplin Denetim Komitesi tarafından da onaylanmaktadır. Bu bağlamda Komite, temmuz ayında yolsuzluk nedeniyle görevinden alınan partinin eski yükselen yıldızı Sun Chigkai’yi, ayrıntıları henüz ortaya çıkmamış bu “komplo” olayına karışmakla suçluyor.

Darbe söylentisi

AFP belirttiğine göre, Çin İşleri Uzmanı Jean-Pierre Cabestan, Şi Jinping’in tekrar seçilmesiyle maskelenmiş yerel muhalefetle yüzleşen rejiminde “iktidar için sert bir çatışmayı açığa çıkaran” bir darbe söylentisinin olduğunu belirtti.

Hong Kong Baptist Üniversitesi’nde konuşan Cabestan, “Şi’nin gerçekten muhafazakâr olduğuna ve 1970’lerin sonunda Deng Şiaoping’in reformların başlangıcında istediği siyasi gelişmeden uzak durduğuna inanan bir muhalefet var” ifadelerini kullandı.

Çinli yetkili Sun yolsuzluk nedeniyle hüküm giyerek hapsedilen Başkanlık Ofisi Eski Direktörü Hu Jintao ve Güvenlik Servislerinin Eski Direktörü Joe Yongkang’ın yanına katılabilir.

Yeni Çin Haber Ajansı’nın haberine göre, üç “komplocu”, 2007 – 2012 yıllarında Çin Komünist Partisi’nin önceki iki kongresinde Şi’nin yükselişini engellemek için bazı delegelerin oylarını satın alarak “seçimi etkilemeye” çalıştı.

Mao’dan sonra Çin’de bir ilk

Öte yandan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu (1949 – 1976) Mao Zedong gibi, Komünist Parti, geçtiğimiz hafta tüzüğüne Şi’nin düşünce modelini de ekledi. Çin Komünist Partisi Siyasi Bürosu da Şi’ye, geçmişte Mao’yu yüceltmek için kullanılan “Lider (Çince’de Ling Chio)” unvanını verdi. Devlet televizyonu, partinin siyasi bürosunun Cuma günü gerçekleştirdiği konuşmaya atıfla “Genel Sekreter Şi Jinping, tüm partilerin desteklediği ve halk tarafından sevilen bir liderdir” ifadelerini kullandı.

64 yaşındaki Jinping, her 5 yılda bir düzenlenen Komünist Parti Kongresi’nden yararlanarak geçtiğimiz hafta yetkilerini güçlendirdi. Partide beş yıllık yeni bir döneme giren Jinping, vekilliği konusuna girmekten de kaçındı. Partinin tüzüğüne isminin dâhil edilmesiyle, yaşla ilgili bütün kısıtlamaların önüne de geçilirken, parti başında en uzun süreli kalan isim oldu.

Jinping düşüncesi 20 üniversitede

Yetkilerinin güçlendirilmesi, Kongre’de vatandaşlarına 2050’ye kadar “Çin yönteminde yeni bir sosyalizm dönemi” vaat eden liderin “düşünce” öğretilerine çağrı yapan afiş propagandasında artışı da beraberinde getirdi. Bu bağlamda en az 20 Çin üniversitesi, başkanın “düşünce” modeli konusunda “araştırma enstitüsü” açtığını açıkladı.

Bu bağlamda Yeni Çin Haber Ajansı tarafından belirtilene göre, Şi Jinping, ülkenin ekonomik hareketliliğini, Şanghay’daki üst düzey yetkilileri, güneydeki Guangdong eyaletini ve güneydoğu sahilindeki Fujian eyaletini etkiliyor.

Öte yandan Şi Jinping’in destekçisi Li Keçiang da, Çin ekonomi başkenti Şanghay’daki parti Genel Sekreterliği görevini aldı.