Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin lideri Şi Cinping’ten Trump’a sıcak karşılama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD’li mevkidaşı Donald Tump’ı başkent Pekin’deki Tienanmen Meydanı’nda bulunan tarihi Yasak Saray’da karşıladı.

Trump, Air Force One uçağından indiği sırada, Çinli çocuklar iki ülke bayraklarını sallayarak “Hoş geldin” dediler.

İki lider arasındaki olumlu hava Yasak Saray gezisi sırasında da kendini belli etti. ABD Başkanı Trump, bir tablet bilgisayarla torunu Arabelle Rose Kushner’in söylediği Çince şarkı ve şiiri Çin lideri Şi Cinping’e dinletti.

Şi Cinping, Arabella’nın Çincesini överek onun Çin’de “Küçük Yıldız” diye ünlendiğini belirtti. “Umarım Çin’e gelme fırsatı olur” ifadesini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve eşi Peng Liyuen, taç giyme törenlerinin düzenlendiği Yasak Saray’ın üç ana salonunda misafirlerine eşlik etti. Trump, Yasak Saray’daki 300 yıllık gül ağacından yapılma dolaba hayranlığını ifade etti.

Ardından Liderler ve eşleri sarayda düzenlenen gösterileri izledi. İlk gösteride tavuskuşu tüyleri ile süslü renkli kıyafetler içindeki bir grup çocuğun dansı vardı. Ardından akrobasi gösterileri sergilendi. Trump, gösterişli kıyafetleri ile sahneyi dolduran Çinli opera şarkıcılarının seslerine övgüde bulundu.

Trump, kendilerinin fotoğrafını çeken gazetecilere “Çok iyi vakit geçirdik. Her şey için çok teşekkürler” diyerek geziden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ABD-Çin-Kuzey Kore denklemi

Ziyaret çerçevesinde Trump ve mevkidaşı ikili bir görüşme yaptı. Ekonomi başlığı iki liderin önemli gündem maddeleri arasındaydı. Trump’ın Çin ziyaretinde iki ülke arasında 9 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Anlaşma ABD’li iş adamları için önemliydi. Trump’a Çin ziyaretinde finans ve iş alanlarında etkili isimlerden oluşan bir heyet de eşlik etti. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, görüşmelerde Çin ile yapılan ticaretteki dengesizlikle mücadelenin gündeme geldiğini söyledi.

Ancak taraflar arasındaki asıl konu Kuzey Kore’ydi. ABD Başkanı Trump, Çin’e Kuzey Kore’yle ilişkilerini gözden geçirmesi ve baskıyı artırması çağrısında bulundu. Zira konu uzun süredir gerilime neden oluyor. Trump, kısa süre önce Güney Kore Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada “Kuzey Kore’nin köleleştirilmiş halkı, kendisini koruyucu olarak gören meczup biraskeri kült tarafından idare ediliyor” ifadesini kullanmıştı.

Kuzey Kore halkına da seslenen Trump “Kuzey Kore dedenin düşlediği cennet değil. Hiçbir insanın hak etmediği bir cehennem” diye konuşmuştu. Konuşmasının sonunda Kuzey Kore’yi sert bir dille uyaran Trump, “Bizi hafife almayın. Bizi sınamayın” demişti. Trump ayrıca, başta Çin ve Rusya olmak üzere tüm ülkelere de Pyongyang’a nükleer silahlar konusunda vazgeçme baskısı yapmasını istemişti.

Üç nesildir Kuzey Kore’yi demir yumrukla yöneten Kim ailesi ülkedeki muhalefete karşı uyguladığı şiddetle tanınıyor. Kuzey Kore rejimi, işkence, tecavüz ve idam da dahil olmak üzere birçok insan hakkı ihlalinde bulunmakla itham ediliyor.

Ayrıca, yüz binlerce kişinin zorla çalıştırıldığı toplama kampları sık sık uluslararası arenanın tepkisine neden oluyor. Yapılan açıklamalar Kuzey Kore’deki 25 milyon insanın, yabancı televizyon kanalları ya da internet gibi araçlarla dış dünyaya erişimin yasak olduğu yönünde.