Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin, Myanmar’da ateşkes istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar’ın (Burma) kuzeyinde farklı gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 3 Çin vatandaşının ölmesinin ardından Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Myanmar’daki taraflara sükunet ve ateşkes çağrısı yapıldı.

Bakanlığın sosyal medya ağlarından Weibo’daki resmi sayfasında yayınlanan açıklamada, Myanmar-Çin sınırına yakın bölgelerde yaşanan çatışmalar nedeniyle bazı roket ve kurşunların Çin topraklarına düştüğü belirtildi.

Açıklamada, durumun dikkatle takip edildiği ve güvenliğin sağlanması için sınırdaki devriye sayısı ve güvenlik önlemlerinin artırıldığı kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ayrıca, güvenlik önlemlerinin artırılmaya devam edeceği ve Çin’in egemenlik ve istikrarına yönelik herhangi bir tehdide karşı gerekli önlemleri alacağı vurgulandı.

Myanmar’ın kuzeyinde, geçtiğimiz ay, Çin’in güneybatısındaki Yünnan eyaleti sınırında gerginlikler yaşanmış, ülkenin önemli bir ticaret bölgesi olan eyalette silahlı etnik gruplar özerklik talep etmişti.

Saldırılarda 14 kişi öldü

Geçtiğimiz Cumartesi günü, konuya ilişkin bir açıklama yapan Myanmar Hükümet Sözcüsü, isyancı grupların Çin sınırına yakın bölgede gerçekleştirdiği saldırıda, 4’ü güvenlik güçlerinden olmak üzere 14 kişinin öldüğünü söylemişti.