Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’deki ABD diplomatlarına ‘sonic saldırı’ şüphesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, geçtiğimiz sene Küba’daki Amerikan Büyükelçiliği çalışanlarında görülen ‘sonic saldırı’ diye isimlendirilen semptomların Çin’deki diplomatlarında da görülmeye başladığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Çin’in güneyindeki Guangzhou şehrinde görev yapan bir diplomatın gizemli bir şekilde rahatsızlanmasının ardından devlet çalışanları ve ailelerini incelemek için bir sağlık ekibinin görevlendirildiği bilgisini verdi.

Şu ana kadar yürütülen tarama sürecinin bir sonucu olarak, semptomların daha kapsamlı değerlendirmesi için bakanlığın Çin’e bir ekip gönderdiğini belirten Sözcü, sağlık sorunları yaşayan diplomatın ABD’ye sevk edildiğini söyledi.

Amerikan basınında Çin’de görev yapan Amerikalı bir diplomatın garip sesler duyduğu ve basınç hissettiği yönünde çıkan haberlerden sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ‘açıklanamayan bu gizemli sağlık olaylarıyla’ ilgili özel bir soruşturma ekibinin kurulduğunu açıkladı.

Çin’deki diplomatların sağlık sorununun, Küba’daki diplomatların yaşadığı sağlık sorunlarıyla çok benzer olduğunu vurgulayan Pompeo, buna neyin neden olduğunun henüz belirlenemediğini kaydetti.

ABD, geçtiğimiz ay Çin’deki bir personelinin Küba’dakine benzer semptomlardan şikayet etmesinin ardından ülkedeki personeline yönelik bir sağlık uyarısı yayınlamıştı.

Geçtiğimiz yıl, Küba’daki 24 ABD’li diplomatik görevli, hafif beyin travması, sağırlık, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşamış, saldırılar ‘sonik saldırı’ olarak tanımlanmıştı.