Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den ABD yaptırımlarına önlem | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin teknoloji ve ticaret sırlarını çaldığı gerekçesiyle Çin’e yaptırım uygulamaya hazırlanırken, Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin’in meşru hakkını ve çıkarlarını savunmak için gerekli tüm tedbirleri alacağı vurgulandı.

China Daily gazetesi, “ABD üslubunu değiştirecek gibi görünmüyor. Washington, diğer devletlerin korumacı yatırımları ihlal etmeyeceği ve arkasında duracağı ümidini kesmeli” ifadelerine yer verdi.

Gazetede yer alan haberde, Çin Uluslararası Sermaye Şirketi’nin araştırması yayımlandı. Araştırmaya göre, ABD gümrük vergisi ABD’nin GSYİH’sını yükseltecek, Çin’in ekonomik büyümesini ve küresel ekonomik büyümeyi ise yavaşlatacak.

Beyaz Saray, Çin’in fikri mülkiyeti ‘çalma’ iddiası hakkında bir ay süren soruşturma sonrasında Trump’ın Çin’e karşı yeni yaptırım kararı aldığını ve yaptırımları bugün açıklayacağını bildirdi.

ABD basınında ise bu yaptırımların, 30 milyar dolar ile 60 milyar dolar arasındaki gümrük vergisinin yanı sıra yatırıma getirilen kısıtlamaları da kapsayabileceği belirtildi.