Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den ABD’ye 200 milyar dolarlık paket | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin’in, ABD Başkanı Donald Trump’a, ülkesinin Çin ile olan 370 milyar dolarlık dış ticaret açığını azaltması için 200 milyar dolarlık paket önerdiği belirtildi.

ABD’li bir yetkiliye göre Çin’in söz konusu önerisi, ABD mallarının ithalatının artırılmasını kapsayan bir paketi içeriyor.

Teklif, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmazlığını çözmek üzere Washington’a yaptığı ziyaret esnasında gerçekleşen görüşmelerde önerildi.

Trump’ın kabul etmesi halinde, ABD menşeli uçak üreticisi Boeing şirketinin tekliften en çok karlı çıkacak taraf olacağı belirtiliyor. ABD’nin en büyük ihracatçısı konumundaki Boeing, ticari uçaklarının dörtte birini Çinli müşterilere satıyor.

ABD ile Çin arasındaki görüşmelere yakın olan bir başka kaynak ise, teklif paketinin meyve, fındık, jambon, şarap ve beyaz mısır gibi ABD tarım ürünleri üzerinde halihazırda Çin’e uygulanan 4 milyar dolar değerinde verginin kaldırılmasını da içerebileceğini öne sürdü.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Çin ve ABD arasındaki toplantılar, ‘devam eden ticari görüşmeler’ olarak nitelendirilirken, toplantıya katılan ABD’li yetkililerin, Trump’ın Çin ile olan ticaret ilişkisine dair hedefini açık bir şekilde belirttiği ifade edildi.

Çin’in sunduğu teklif, ABD’li yetkililerin iki hafta önce Pekin’de Çinli muhataplarına yaptığı taleple büyük ölçüde aynı.
ABD’nin Çin’e verdiği dış ticaret açığının azaltılması, iki ülke arasındaki ticaret yapısında büyük bir değişiklik gerektirecek.

ABD’nin Çin’in teklifine nasıl yanıt vereceğine ilişkin henüz bir bilgi verilmedi.