Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den ABD’ye Güney Çin Denizi’nde ‘askerileşme’ tepkisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, “ABD yönetimindeki bazıları, Çin’e Güney Çin Denizi’ni askerileştirdiği suçlamasını yöneltirken, asıl hırsızın ‘hırsızı yakalayın’ diye bağırması misali bir komikliğe düşüyor” dedi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, dün yaptığı açıklada Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki adaları askerileştirmesine karşı koyacaklarını belirtmişti.

Sözcü Hua, başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, ABD’li yetkililerin kendilerine yönelik “Güney Çin Denizi’ni askerileştirdikleri” suçlamalarına yanıt verdi.

“ABD’nin Güney Çin Denizi’ndeki askeri varlığının, Çin ve bu denize kıyısı olan bütün komşularının toplamından ziyadesiyle daha fazla olduğunun” altını çizen Hua, “ABD yönetimindeki bazıları, Çin’e Güney Çin Denizi’ni askerileştirdiği suçlamasını yöneltirken, asıl hırsızın ‘hırsızı yakalayın’ diye bağırması misali bir komikliğe düşüyor.” ifadesini kullandı.

Hua, “ABD, uluslararası hukuk tarafından sınırları çizilmiş olan uluslararası sularda seyrüsefer özgürlüğünü mü istiyor yoksa ABD hegemonya sözlüğündeki ‘saldırı özgürlüğünü’ mü hedefliyor?” sorusunu yönelterek, “Güney Çin Denizi’ni kimin askerileştirdiğini anlamak için gözlerinizi açıp bakarsanız, fazla söze gerek kalmayacaktır.” diye konuştu.

Pekin yönetiminin kendi kara suları ve egemenlik bölgesinde gerekli olan tesis ve altyapı inşa işlemleri yapmasının doğal bir hak ve zaruret olduğunu savunan Hua, Washington yönetimine “gereksiz spekülasyonlardan vazgeçerek, sorumlu bir tavır takınması” çağrısını yaptı.