Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den ABD’ye ticaret uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, ABD’nin gümrük tarifelerini artırması gibi ekonomik yaptırımlar uygulaması halinde iki süper güç arasındaki ticari gerginliği azaltmaya yönelik müzakere sonuçlarının iptal edilebileceği konusunda uyardı.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın haberine göre Washington, Pekin’e yaptırım uyguladığı takdirde, taraflarca müzakere edilen tüm ekonomik ve ticari kazanımlar geçersiz sayılacak.

Xinhua, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’ın Pekin’de gerçekleştirdiği bir dizi yeni görüşme turunun ardından bir uyarı yayınladı.

Xinhua’da yayınladığı haberden kısa bir süre önce, ABD’li Bakan Ross, yaptığı açıklamada, “Çin tarafı ile yaptığımız görüşmeler, samimi ve açık açık her şeyin ifade edildiği bir ortamda gerçekleşti. Özel ihracat malları ile ilgili yararlı konular ele alındı” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından Salı günü yapılan açıklamada, Çin’e yönelik uygulanması planlanan ve Mart ayında açıklanan ticari yaptırımların tamamlanması için çalışmaların devam ettiği ve detayların önümüzdeki ay açıklanacağı belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, Çin mallarına yönelik vergilerin ‘dondurulmasını’ açıklamasının ardından ticari savaşta ateşkes ilan edilmesine rağmen, Beyaz Saray, geniş bir yaptırım paketi başlatmaya hazır olduğunu duyurdu.

Xinhua, iki taraf arasında tarım ve enerji ürünlerindeki ithalat artışı gibi bir dizi konuda olumlu ve somut ilerleme kaydedildiğini ancak ayrıntıların ‘sonuçlandırılmak üzere bırakıldığını’ aktardı.