Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den Afrika’da 60 milyar dolarlık yatırım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, Afrika’ya yönelik projeleri kapsamında 60 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Tüm ekonomik alanlarda Arap ve Afrika ülkeleri ile olan ilişkilerini geliştirmek için gayretlerini artırma vaadinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Sözcüsü Li Chengwen, Arap-Afrika-Çin işbirliği konferansında ülkesinin tüm ekonomik ve ticari alanlarda tarafların ilişkilerini geliştirmeye daha fazla çaba sarfedeceğini söyledi. Konferans dün siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Hartum’da başladı. İki gün sürecek konferansa, Arap Birliği, Afrika Birliği, Körfez İşbirliği Konseyi temsilcileri ve Hartum’daki Arap, Afrika büyükelçileri katılıyor.

Çin, 21. Yüzyılın ‘deniz ve kara ipek yollarını’ kapsayan bu girişim ile Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını birbirine bağlayan bir altyapı kurmayı hedefliyor. Ayrıca bu girişime katılan halkların gelişmesini ve refah seviyelerinin yükselmesini amaçlıyor. Sözcü, hükümetinin Afrika ülkelerinde 60 milyar dolarlık kalkınma planı ve projesi gerçekleştirdiğini ayrıca üretim kapasitesinin geliştirilmesi için 10 milyar dolar, personel eğitimi için 20 bin dolar ve diğer eğitim olanakları için de 20 bin dolar burs sağladığını belirtti.

Çinli yetkili, ülkesinin yurtdışındaki yatırımlarının 705 milyar dolara ulaştığını ve ülkesinin dünyaya yılda 700 milyon turist sağladığını açıkladı.

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur da konuşmasında konferansın Çin-Arap ve Afrika ilişkilerini her alanda teşvik etmek için fırsat olduğunu dile getirdi. Gandur konferans ile ülkelerin deneyimlerini paylaşabilme ve Çin-Arap-Afrika ülkeleri arasındaki ortak işbirliğinin ufuklarını açmak için sağlam bir zemin hazırlama fırsatı sağlandığını ifade etti.

Sudanlı yetkili, ‘İpek Yolu’nu inşa etmek, stratejik ilişkiler kurmak, ilerleme ve refah sağlamak için tüm ülkelerin işbirliği içinde olması gerektiğini belirtti. İpek Yolu’nu uluslararası değişiklikleri göz önüne alan yeni temeller üzerine inşa etmenin zorunlu olduğuna değindi.

Çin, 2013 yılında dış ticarete yönelik ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’ ve ‘21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu’ adlarıyla iki yeni plan açıklamıştı.

İpek Yolu, Çin ve Avrupa’yı Türkiye üzerinden bağlayan, 10 bin kilometre uzunluğundaki yolun tarihi adı. Adını yapılan ipek ticaretinden alan yol Hint Okyanusu’ndan Kızıl Deniz’e, Mısır’a, Akdeniz’e ve oradan da Avrupa’ya bağlanıyor. Çin’in Kuşak Stratejisi, İpek Yolu üzerinden Orta Doğu Asya ve Avrupa ülkelerine doğru bir yayılma gerçekleştirerek, güney ve güneydoğu Asya ile Ortadoğu’ya uzanıyor.