Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den bankacılık sektöründe yeni adım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu’ndan bugün yapılan açıklamada, Pekin’in bankacılık sektörünü yabancı yatırımcılara daha fazla açıp, finansal riskleri ortadan kaldırmak için ticaret yaptırımlarını sıkılaştıracağı bildirildi.

Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu Başkanı Guo Shuqing, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi sırasında düzenlenen basın toplantısında, “Yabancı bankalara, kuruluş, ortaklık nitelikleri, mülkiyet yüzdesi ve çalışma kapsamı açısından daha geniş bir alan vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Çin’de yabancı bankaların pazar payının on yıl önce yüzde 2.4 iken yüzde 1.2’ye gerilediğini dile getiren Shuqing, “Bu, rekabeti teşvik etmeye ve altyapıyı iyileştirmeye yardımcı olmuyor” dedi.

Guo Shuqing, Çin’in, finansal risk içermeye devam eden ‘donuk alacaklardan’ kurtulmak için komisyon yönetimini güçlendireceğine dikkat çekti.

Komisyonun verileri, Çin bankalarının bu yılın ilk üç çeyreğinde 979,9 milyar yuanlık tıkanmış olan sorunlu kredileri sattığını, tasfiye ettiğini veya yeniden sınıflandırdığını ortaya çıkardı.

Shuqing, Çin’deki Komisyon yetkililerinin reformları derinleştirmek için çalışmalarına devam edeceğini söyleyerek, geçici finansal risklerin pazarlara uğraması ihtimaline karşı hazırlık olacaklarını vurguladı.