Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den internette yayılan sahte bilgilere karşı platform: Piyao | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin’de vatandaşların, internette yayılan asılsız bilgi ve yalan haberleri bildirmelerini sağlayan elektronik platform uygulaması başlatıldı. Vatandaşların online sahte içerikleri kolaylıkla bildirebilmeleri amacıyla bir de cep telefonu uygulaması geliştirildi. Piyao adlı bu platform, Pekin’in, ülkeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik kampanyaların bir parçası olarak gördüğü sahte içerikli paylaşımları tanımlamak için yapay zeka kullanıyor.

Sistem, vatandaşların özellikle sosyal medyayı, katı sansürlere rağmen siyasi ve bazı diğer hassas konuları tartışmak için kullanması üzerine, internetteki paylaşımları izleme çalışmalarının yoğunlaştığı bir dönemde dün Pekin’de uygulamaya konuldu.

Piyao adı verilen platform, mobil uygulamalar, sosyal medya hesapları ve sosyal medya devlerinin uygulamalarını içeriyor. Piyao kelimesi, ‘söylentileri engellemek’ anlamına geliyor.

Piyao platformu, bu kanallar aracılığıyla devlete ait medya ile tek parti yönetiminin kontrolü altındaki yerel gazeteler ve çeşitli devlet kurumlarından sağlanan ‘gerçek’ haber kaynaklarını yayınlayacak.

Resmi verilere göre, internet servis sağlayıcıları Temmuz ayında 6.7 milyon yasadışı ve yanlış bilgi bildirisi aldı. Bu bildirilerin çoğunun kaynağı Sina Şirketi’nin sahibi olduğu Weibo, ve Tencent şirketinin sahibib olduğu Wechat, Baidu, ve Alibaba platformları olarak belirlendi.

Çin yasalarına göre, asılsız söylemler paylaşarak kasıtlı olarak yanlış bilgi yayılmasına (dezenformasyon) neden olanlar, 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. 5 bin internet kullanıcısı tarafından görülen, 500’den fazla kez de paylaşılan online içerikler için hapis cezası istenebiliyor.

Dezenformasyona karşı ‘yapay zeka’

Platforma, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’ne bağlı Merkezi Siber İşler Komisyonu ile Çin resmi haber ajansı Xinhua ev sahipliği yapıyor.

Söylentileri çürütmek için 40’tan fazla yerel elektronik platformu bir araya getiren Piyao, sahte bilgileri tanımlamak için yapay zeka kullanıyor.

27 devlet dairesi tarafından yönetilen platform sayesinde yalan, yanlış bilgiler ile asılsız söylemlerin önüne geçilerek, ülkede temiz ve dürüst bir internet ağı oluşturulması hedefleniyor.