Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den önemli adım! Bin üretici firma kapatılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pekin’de bulunan yaklaşık bin üretici firma, çevre şehirlerin gelirinin artırılması ve hava kirliliği ile mücadele için ‘Smog Free’ projesi çerçevesinde 2020 yılına kadar kapatılacak.

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı ‘Halkın Günlüğü’ adlı gazetede yer alan bir haberde, Pekin yerel yönetimi tarafından paylaşılan siyasi bir belge yayınladı. Belgeye göre, Pekin’de, biyoteknoloji endüstrileri ve yüksek teknoloji sektörlerine odaklanılırken, ‘basit’ sektörlerdeki üreticiler şehirden çekilecek.

Pekin yerel yönetiminin, şehirde faaliyet göstermek isteyen 19 bin 500 firmanın kayıt başvurusunu reddettiğini belirten gazete, 2 bin 465 ‘basit’ sektör üretici firmanın taşındığını veya kapatıldığını kaydetti.

Çin, 2014 yılında Pekin-Tientsin-Hebei bölgesinde dumansız hava sahası oluşturmak için yoğun bir çalışma içerisine girdi.

Hükümet, bir yandan ağır sanayi üretim fabrikalarının yanı sıra üniversite kampüslerini ve bazı hükümet binalarını Hebei’deki yeni sanayi bölgesine taşımayı hedefliyor.

Çin yönetimi ayrıca, Hebei’yi sosyal hizmetler ve eğitim gibi alanlarda bir merkez haline getirmek için ulaştırma ağı kurulması çalışmalarını sürdürüyor. Böylece ağır sanayi fabrikaları ile tanınan Hebei yatırımcılar için daha cazip bir bölge haline gelecek.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Hebei’deki bir yetkili, bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada, 2013 yılından bu yana Hebei’nin ortalama gelirin, Pekin’deki seviyesinin yalnızca yarısı olmasına rağmen, planın Hebei’nin gelirinin yüzde 41 oranında artmasına yardımcı olduğunu açıklamıştı.