Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den tüm ülkeyi kapsayan kontrol sistemi: ‘Keskin Gözler’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, vatandaşlarının her an ve her yerde hareketlerini gözetleyebilmek için, yüz tanıma teknolojisine dayanan kapsamlı bir kontrol sistemi geliştiriyor.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, ‘Keskin Gözler’ ismini taşıyan proje için Çongçing Şehri pilot bölge seçildi. Proje, caddeler, sokaklar, pazarlar, toplu ulaşım araçları ve özellikle yerleşim bölgelerindeki gözetleme yapan kameralara bağlanmayı hedefliyor.

Gazete, sistemin, kamera görüntülerini analiz etme, şüphelileri takip etme ve suçları önceden tespit edebilme, acil servis çalışmalarını koordine etme, ülkedeki 1.4 milyar insanın hareketlerini izleme ve yüz tanıma tekniklerine sahip yapay zekaya bağlı olacağını belirten bir belge yayınladı.

Vatandaşların güvenilir olup olmadığı belirlenecek

Çinli yetkililer, sistemden elde edilen bu verileri, her vatandaş için mevcut olan bilgi tabanı ile bütünleştirerek tıbbi ve cezai işlemlerin takip edilmesini hedefliyor. Seyahatleri ve rezervasyonlarının yanı sıra vatandaşların hareketleri, ait oldukları çevreleri ve yerlerinin tespit edilebilmesi için online satın almalar ve sosyal medya sitelerindeki paylaşımları da takip edilecek. Böylece insanların, hükümet ve vatandaşların gözünde ‘güvenilir’ olup olmadıkları belirlenecek.