Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den yeni ticaret hamlesi: ABD ile müzakerelere hazırız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Başkan Yardımcısı Wang Qishan, ticaret anlaşmazlığının çözümü için ABD ile müzakerelere hazır olduklarını belirtirken, dünyanın en büyük iki ekonomisinin bu durumdan zararlı çıkacağını belirtti.

Bugün Singapur’da düzenlenen Bloomberg New Economy Forum’da konuşan Wang, “Çin de, ABD de daha büyük ticaret ve ekonomik işbirliğini çok arzu eder. Dünyada, Çin ile ABD’nin yakın işbirliğini gerektiren çok sayıda büyük sorun var. Çin, ABD ile iki tarafı da kaygılandıran sorunlar üzerinde görüşmeye ve ticarette iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm için çalışmaya hazır” dedi.

Çin, sürtüşmeyi uzatmak istemiyor

Wang, Pazartesi günü Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kullanılan, “Çin’in ABD ile giderek artan sürtüşmelere karşı daha fazla açıklığı memnunlukla karşılayacağı” ifadesini forumda tekrar ederek, müzakereler için yeşil ışık yaktıklarını bildirdi.

Çin ve ABD arasında, son birkaç aydır karşılıklı gümrük vergisi artırımı sürerken, yaşanan ticari anlaşmazlık finans piyasalarını sarsmaya devam ediyor.

İki lider bir araya gelecek

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticari uzlaşma sağlanmaması halinde, 267 milyar dolar değerindeki Çin mallarına yeni vergiler getirme tehdidinde bulunurken, Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bu ay sonunda bir araya gelmesi bekleniyor.

Trump, son yaptığı açıklamada Çin’in anlaşma yapmak istediğini belirterek, “Doğru ve adil bir anlaşma yapabilirsek bunu yapacağız. Aksi takdirde bunu yapmayacağız” dedi.