Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’in BM Temsilcisi: Terör, Pekin ile mücadeleden daha önemli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni askeri bütçeyi imzalamasından birkaç gün sonra ABD’li üst düzey yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yeni bütçenin küresel terörizmden daha çok Çin ve Rusya ile mücadeleye odaklandığı belirtildi. Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi ise teröre karşı küresel savaşın etnik, dini ve ulusal sorunlardan ayrılmasını çağrısında bulundu.

Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplum terörizmi belirli etnik gruplar ve dinlerle ilişkilendirmekten kaçınmalıdır” ifadelerini kullandı. Radikalizmin temel esaslarının iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Haitao, önemli küresel sorunlara politik çözümler bulma çağrısı yaptı.

Wu Haitao, uluslararası toplumun ortak standartlara uyması gerektiğini vurgularken, “Terörle mücadelede ayrımcılık yapmama durumu sıkı bir şekilde benimsenmeli” dedi.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın aktardığına göre Wu Haitao, uluslararası düzeyde terörle mücadelede ilgili devletlerin egemenliklerine saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.
Öte yandan iki hafta önce ABD merkezli NPR televizyonu “ABD ordusu Afganistan, Suriye, Yemen, Irak, Nijer, Libya, Somali ve sayısız diğer küresel sıcak noktalarda savaşı sürdürmeye devam ederken Pentagon’un bütçe projesi, (diğer bakanlıkların bütçelerinden önce) hızla Kongre’den geçti. Tüm bunlar, 11 Eylül saldırılarının ardından tek bir ana hedefe odaklanmaya devam ediyor: Teröre karşı savaş. Ancak bu yeni askeri bütçe, Savunma Bakanı James Mattis’in ‘teröristlere karşı uzun, karmaşık ve sonuçsuz savaşlardan yavaş yavaş uzaklaşma’ konusundaki görüşünü yansıtıyor. Mattis, Pentagon’un ana endişesinin ABD’nin ‘dünyanın diğer iki süper gücü’ Çin ve Rusya ile büyüyen rekabet olması gerektiği kanaatinde” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Washington Post gazetesi, ABD Kongresi’nin 716 milyar dolarlık askeri bütçeyi ve Başkan Trump’ın taleplerini onayladığını duyurdu. Gazetenin haberine göre yeni bütçe, ordudaki muvazzaf asker sayısının da 15 bin 600 civarında arttırılmasını, ABD Donanması’nın 13 yeni gemi inşasını kabul etmesinin yanı sıra bir uçak gemisi ve iki savaş gemisi takviyesini de ön görüyor.

Bu çerçevede Çinli yetkili, BMGK’da yaptığı açıklamada yeni ABD askeri bütçesine dair herhangi bir yorum yapmadı. Ancak teröre karşı küresel savaşın, dünya çapında tam bir istikrar sağlamak üzere siyasi amaçlar için sömürülmemesi gerektiğini söyledi. Wu Haitao ayrıca, DEAŞ’ın yenilmesine rağmen terörün artmaya devam ettiğini vurguladı.

Haitao, “Terör örgütleri son zamanlarda Irak ve Suriye’de ağır kayıplar yaşadı. Ancak teröristlerin faaliyetleri ve geri dönüşü, ülkelerin güvenliği ve istikrarı için ciddi bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Teröre karşı savaşa liderlik eden devletler, birbirleriyle işbirliğini güçlendirmeli, yasa uygulama alanında işbirliği yapmalı, istihbarat kaynaklarını paylaşmalı ve radikal unsurların bir ülkeden diğerine akışını azaltma yeteneklerini güçlendirmelidir” şeklinde konuştu.