Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’in ek vergileri, Trump’ın seçmen kitlesini hedef alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, ABD’nin gümrük vergisine misilleme olarak, ithal ettiği soya fasülyesinin de yer aldığı tarım ürünlerine gümrük vergisi getireceğini açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump, en büyük soya fasülyesi üreticilerinin yer aldığı 10 eyaletten 8’inde seçimleri kazandı. Bu karar çiftçilerin, Trump’a olan desteğini olumsuz etkileyebilir.

ABD, ürettiği soya fasulyelerinin üçte birini Çin’e ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıl 14 milyar dolara ulaştı. Bu mahsulün çoğu 2016 yılında Trump’a oy veren kırsal eyaletlerde üretiliyor.

Çin’den misilleme

Çin Maliye Bakanlığı, ABD’ye misilleme olarak, ithal ürünlere getirdiği yüzde 25’e varan ek gümrük verilerinin ayrıntılarını açıkladı. Çin’in ek vergi getirdiği 106 farklı ABD ürünü arasında soya fasulyesi, kimyasallar, viski, tütün ürünleri, kırmızı et çeşitlerinden bazıları, mısır, buğday, portakal suyu, bazı hava ve kara aracı çeşitleri var. Bu kararın yürürlüğe girmesi konusunda herhangi bir tarih belirtilmedi.

Pekin’in ek vergi getirdiği Amerikan ithal ürünlerin toplam değeri, 2017’de 50 milyar dolardı. Bu oran, ABD’nin 1300 Çin ithal ürününe getirdiği ek vergilere denk düşüyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Pekin diyaloga açık. Ancak ABD yeniden müzakere fırsatı kaçırdı” şeklinde konuştu.

ABD, gümrük tarifesi getireceği Çin ürünleri açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı. Genel olarak Çin’in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan listede, ticari değeri yaklaşık 50 milyar dolar olan bin 300’e yakın ürün çeşidi bulunuyor.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), yayımladığı belgeyle, Çin’in Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetlerine cevaben alınacak ticari tedbirlerin ilk bölümünü kamuoyuna duyurdu.

Belgeye göre, Çin’den ithal edilen yaklaşık bin 300 ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirilmesi planlanıyor. Listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir, çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi birçok farklı ürün çeşidi yer alıyor.