Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’in kontrolden çıkan uzay istasyonu büyük ölçüde yandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, 2016’dan bu yana başıboş dolaşan uzay istasyonu atmosfere giriş yaptığını ve büyük ölçüde yanmış durumda olduğunu açıkladı.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu’ndan (CMSEO) yapılan açıklamada, 2016 yılından beri kontrolden çıkmış olan uzay istasyonunun atmosfere beklenenden biraz daha erken girdiği ve çoğu kısmının yanarak parçalandığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, Tiangong-1’in dünya atmosferine yerel saatle 8.15’te girdiği ve düşüş yönünün Güney Pasifik’in ortası olduğu kaydedildi.

Güney Pasifik üzerinden atmosfere girdi

CMSEO, uzay istasyonunun Güney Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Brezilya sahillerine düşeceğini tahmin ederken, Tiangong-1 Güney Pasifik üzerinden atmosfere girdi.

Pekin, uzunluğu 10,4 metre, ağırlığı 8,5 ton olan uzay istasyonu Tiangong-1’in herhangi bir hasara yol açmadan yere düşeceğine dair dünyaya güvence vermeye çalışmıştı.

Çinli yetkililer, kontrolü kaybedilen uzay istasyonu Tiangong-1’in dünyaya düştüğünde büyük ihtimalle herhangi bir hasara yol açmayacağını, bunun yerine meteor yağmurlarına benzer bir gösteri yaşanacağını kaydetmişti.

Tiangong-1, 2011 yılında uzaya fırlatılmıştı

Cennet Sarayı anlamına gelen Tiangong-1, 2011 yılında Çin tarafından yörüngeye yollanmıştı. Manuel ve otomatik kenetlenme sistemleri konusunda pratik yapma imkanı sunan istasyon, uluslararası uzay istasyonu yapımının ön aşaması olarak kabul edilmişti.

Mart 2016’da kontrolden çıkan uzay istasyonunun atmosfere kontrollü bir şekilde girmesi planlansa da, atmosfere girmesinin ardından can ve mal kaybına neden olma ihtimali ile ilgili endişeler dile getirilmişti.

Uzaya fırlatılan uydu veya uzay cihazlarının atmosfere girişi ilk kez olmuyor. 60 yılda dünya atmosferine 6 bin ton enkaz giriş yaparken, bun¬ların büyük kısmı atmosferde yanıp kaybolurken, bir kısmı dünyaya düştü. Avrupa Uzay Ajansı’na göre, sadece bir kez küçük bir parça bir kişinin omuzuna isabet ederek hafif şekilde yaralanmasına yol açtı.