Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’in ‘Kuşak ve Yol’ girişimine ABD alternatifi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li üst düzey bir yetkili, ABD’nin, Avustralya, Hindistan ve Japonya’yla, Pekin’in nüfuz alanının büyümesine karşı koyabilmek için, Çin’in milyarlarca dolar harcanan ‘Kuşak ve Yol’ girişimine alternatif olarak ortak bir bölgesel altyapı projesini tartıştığını açıkladı.

The Australian Financial Review gazetesine konuşan ismini açıklamayan yetkili, dört ortaktan oluşan planın henüz son halini almadığını ve Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’un bu hafta yapacağı ABD ziyareti esnasında da ele alabilmek için hazır olmayacağını belirtti.

‘Kuşak ve Yol’ girişimine ‘rakip’ değil ‘alternatif’

Projenin, Turnbull ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki bazı görüşmelerde gündeme geldiğini söyleyerek, ciddi şekilde ele alındığını vurgulayan yetkili, projenin ‘Kuşak ve Yol’ girişimine ‘rakip’ değil ‘alternatif’ olacağını dile getirdi.

Turnbull, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Ticaret Bakanı Steven Ciobo’nun temsilcileri, bu haber hakkında yorum yapmadı.

Reuters haberine göre, Japonya Kabine İşleri Bakanı Yoshihide Suga, ABD, Avustralya, Japonya ve Hindistan’ın ortak endişelerini içeren konularda düzenli olarak görüş alışverişinde bulunduklarını, bunun Çin’in ‘Kuşak ve Yol’ girişimini önlemeye çalışmak olmadığını belirtti.

Çin projeyi ilk defa 2013’te açıklamış

Çin, ‘Kuşak ve Yol’ projesini ilk defa 2013’te açıklamış, 14 Mayıs 2017’de ev sahipliğini yaptığı, Başkan Xi Jinping’in iddialı dış politikaları neticesinde Pekin’de gerçekleşen ‘Kuşak ve Yol Zirvesi’nde ise girişimin başlatılmasını kutlamıştı.

İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak, Pekin’i, Avrupa kıtasına bağlayacak olan ‘Kuşak ve Yol’, projesi için Çin, milyarlarca dolar harcıyor.