Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çinli yetkili ‘İslamcı sızmalara’ karşı uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Üst düzey bir Çinli Müslüman yetkili cuma günü, Çinli Müslümanları, yabancı camilerinde içinde bulunduğu “İslamcı sızmalara” karşı uyardı. Ve inançlarını ülkelerindeki olağan şekilde uygulamaya çağırdı.

Çin’in batı kesiminde yaşayan yaklaşık 20 milyon Müslüman var. Hükümet son yıllarda birçok Müslüman tarafından radikalizm ya da şiddet korkusuyla bazı bölgelerde kontrolleri sıkılaştırdı.

Xinhua Haber Ajansı tarafından yayınlanan konuşmasında, Çin hükümetiyle bağlantılı olan Çin İslam Derneği Başkanı Yang Faming, Halk Kongresi’nin danışma organlarına verdiği demeçte, “İslam ülkede uzun ve görkemli bir tarihe sahiptir. Ancak son yıllarda ortaya çıkan, göz ardı edilemeyecek sorunlarla karşı karşıyadır” ifadelerini kullandı.

Yang Faming “Örneğin, bazı camiler tam olarak yabancı modelleri taklit ediyor. Bazıları da, din öğretilerine ulusal hukukun öneminden çok daha önem veriyor. Çok dikkatli olmalıyız” diye kaydetti.

Parlamento ve Halk Meclisi’nin danışma organı şu anda yıllık oturumlarını düzenliyor. Çin hükümeti Sincan’da yaşanan bazı terör olaylarından Müslüman yetkilileri sorumlu tuttu.

İnsan hakları savunucuları ise Şiddet, orada yaşayan Uygur Müslümanların dini ve kültürel haklarının kısıtlanmasına yol açıyor görüşünde.