Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cinsel tacizlerin siyasi sonuçları, Avrupa’da yankı uyandırdı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Geçtiğimiz birkaç gün içinde iktidar ve muhalif iki ana İngiliz partisine kadar uzanan siyasi gerginliğin ardından cinsel taciz skandalı, Avrupa’ya kaydı. Bu durumun ilk kurbanı, istifa eden Savunma Bakanı Michael Fallon iken, birçok Muhafazakâr ve İşçi Partisinden parlamento üyesi de görevlerinden uzaklaştırıldı.

Avustralya’nın en ünlü sol politikacılardan Peter Pilz, bir genç kadını taciz etmiş olduğu yönündeki haberin ardından dün meclis koltuğundan ayrıldı. Haftalık yayın yapan Viyana merkezli yerel gazete “Falter”, Pilz’in 2013 yılında bir siyasi konferansta muhafazakâr Avrupa Halk Partisi görevlisi olan genç bir kadını taciz ettiğini yayınladı.

Söz konusu haberle ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Pilz, olayı hatırlamadığını iddia ederken, kadının hikayesini son derece ciddiye aldığını kaydetti. Pilz, herhangi bir ayrıntı belirtmeden, “Gerçekten üzgünüm ve o kadından özür dilerim” ifadelerini kullandı. Bunun yanı sıra diğer medya organları da, Cuma günü Pilz’in, eski bir kadın çalışma arkadaşını da taciz ettiği yönünde haberler yayınladı. Haberlerin “yalan” olduğunu savunan Pilz, tüm bu suçlamaları reddederken, istifa sebebinin söz konusu suçlamalar olmadığını kaydetti.

ABD’li film yapımcısı Harvey Weinstein’ın cinsel taciz olaylarına karıştığı iddialarının yarattığı domino etkisinden sonra, İngiltere parlamentosu, bu yönde bir skandala düşen son kurum oldu.

Theresa May, Cuma günü internet üzerinden Muhafazakâr Pati’nin web sitesinde davranış kurallarını hatırlattı. May, bu bağlamda seçilmiş ve atanmış parti üyelerinden beklenen kriterleri ve bu kriterlerin ihlal edilmesine yönelik uygulamaları belirtti. Yayınladığı mesajda May ayrıca, parlamentonun kendi içerisindeki isimleri korumak için daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini söyledi. Parlamentoda bağımsız, ortak bir nizam çağrısını yinelerken, şikâyetlerin şeffaf olmasını gerektiğini belirtti.

Öte yandan İngiltere’deki siyasi sınıfı sarsmaya başlayan bu skandalın bir parçası olarak İşçi Partisi’nden bir milletvekilinin de üyeliği askıya alındı. 76 yaşındaki Kevin Hopkins’in, partiden bir kadına uygunsuz kısa mesajlar gönderdiği iddia edilirken, parti konuyla ilgi bir soruşturma başlattı. En muhafazakâr İngiliz gazetelerinden biri olan “The Daily Telegraph”, olayın 2014 yılında yaşandığı duyurdu. O dönemde 24 yaşında olan kadın, Hopkins’in kendisini kolları arasına aldığını iddia ederken, “Bu iğrençti” ifadelerini kullandı. Kadın, konuya dair geçmişte de şikâyette bulunduğunu ancak durumun, İşçi Partisi lideri ve Hopkins’in arkadaşı Jeremy Corbin için bazı sorunlar oluşturabileceği sebebiyle sonuca ulaşamadığını kaydetti. İşçi Partisi milletvekili Jess Phillips, BBC (Radyo 4)’ye yaptığı açıklamada, konunun, parti tarafından tamamen üzerinde durulduğunu vurguladı.

Diğer taraftan 65 yaşındaki İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, bir gazetecinin dizine dokunduğu yönündeki suçlamalardan ötürü istifaya zorlandı. Fallon’un istifası, medyada geniş yankı uyandırırken, “Diz Skandalı” olarak bilinmeye başlandı. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Fallon, “Temsil etmekten onur duyduğum Silahlı Kuvvetler’den beklenen ‘yüksek standardı’’ bazı davranışlarımla düşürdüğüm iddialarını kabul ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Micheal Fallon’ın cinsel taciz iddiaları üzerine görevinden istifa etmesinin ardından, göreve 41 yaşındaki Gavin Williamson getirildi. Karar bazı parlamenterler tarafından uygun görülmezken, Williamson’un askeri konulardaki deneyimlerinin sorgulanmasına yol açtı.

Cinsel taciz suçlamaları, hükümetin iki üyesi olan Başbakan Yardımcısı Damian Green ve Uluslararası Ticaret Bakanı Mark Garnier’a kadar uzanırken, suçlamalar, bakanların gelecekleri hakkında da bazı soruları gündeme getiriyor.

Öte yandan Partinin disiplininden sorumlu milletvekili Julian Smith’in belirttiğine göre, Muhafazakâr Parti’den milletvekili Charlie Elphicke aleyhinde de bazı suçlamalar yapılırken, Elphicke’nin milletvekilliği Cuma günü askıya alındı. Elphicke hakkında polise iletilen suçlamalar hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Charlie Elphicke ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Suçlamaların detayını bilmiyorum ve her tür uygunsuz davranış iddiasını reddediyorum” ifadelerini kullandı.