Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çipras hakkında verilen gensoru önergesi reddedildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Makedonya ile uzun yıllardır süren ‘isim sorunu’ anlaşmazlığını çözüme kavuşturmak adına yapılan bir anlaşma nedeniyle Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras hakkında verilen gensoru önergesi reddedildi.

Yeni Demokrasi (ND) partisinin sunduğu ve hükümetin düşürülmesini öngören gensoru önergesi 127’ye karşı 153 oyla reddedildi.

27 yıllık sorun

Böylece Yunanistan Başbakanı’nın bugün itibariyle anlaşmayı imzalaması için yargı yolu açılmış olurken bu aynı zamanda 27 yıldır Makedonya ile devam eden anlaşmazlığın çözümüne yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Yeni isim ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’

Yunanistan Başbakanı Çipras ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, geçen hafta Balkanlar’daki küçük devletin “isim anlaşmazlığı” bildirisi ardından gergin bir atmosferde bir araya geldi. Başbakan Çipras ve Zaev söz konusu bildiride, “Yeni isim ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ üzerine anlaştıklarını” söylediler.

Buna karşılık, Yunanistan, Makedonya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) ve Avrupa Birliği’ne katılımını engellemeyi durdurdu.

“Yunan ulusal çıkarlarını ihlal ediyor”

Yaşananların ardından Muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi, hükümetin düşürülmesini öngören bir gensoru önergesi verirken parti, komşu ülkenin “kuzey” coğrafi sınıflandırmanın eklenmesiyle Makedonya ismini korumaya yönelik anlaşmanın, Yunan ulusal çıkarlarını ihlal ettiğine inanıyor

Hükümet: Irkçılık canavarını ortaya çıkardılar

Hükümet Sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos, muhalefet partisini, gensoru önergesi ile “gerginliği arttırmakla” suçlarken, “Sorunların kapısını açtılar. Irkçılık canavarını ortaya çıkardılar” dedi.

Yeni Demokrasi Partisi lideri Kyriakos Mitsotakis parlamentoda yaptığı konuşmada, “Makedonyalıları birleştirmek için Yunanlıları bölmeyeceğiz. Partimiz, anlaşmanın ulusal çıkarları ihlal ettiğini düşünüyor. Yunan milliyetçileri “Makedonya” isminin hem antik hem de modern bir Yunan vilayetine özgü olduğu konusunda ısrar ediyorlar. Başka bir ülke tarafından kullanılmamalıdır” dedi.

Çağrılar etki etmedi

Kyriakos Mitsotakis, dün akşam, protesto için Makedonya’nın Helen Kimliği Komitesi isimli kuruluşa çağrıda bulundu. Bu grup, müzakerelerin başlamasından bu yana Atina ve Kuzey Yunanistan’daki üç büyük buluşmayı tekrarlamayı umut ediyor.

Ancak cuma sabahı başlayan seferberlik, neo-Nazi partisi Altın Şafak’tan milletvekillerinin de dahil olduğu sadece birkaç yüz kişiyi bir araya getirdi.

Hükümet devirme tartışmaları

Savcılar, parlamento karşısında “Ordu, onları vatana ihanetle suçlayan üst düzey devlet görevlilerini tutuklamalıdır” diye bağırmasının ardından, milletvekili Constantine Barbarossis’e karşı dava açtı.

İktidar koalisyonunun küçük ortağı olan Bağımsız Yunan Partisi’nden Pavlos Kammenos, ismin kabul edilmesine karşı çıkmasına rağmen hükümeti devirmeyi reddetti.