Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Clooney çifti, Lübnan’daki 3 bin mültecinin eğitimini üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

George Clooney ve eşi Amal Clooney, bu sene Lübnan’daki 3 bin Suriyeli mülteciye okuması için yardımda bulunacağını açıkladı. Birleşmiş Milletler, 200 bin çocuğun Suriye’deki savaştan kaçtıktan sonra öğrenim göremediklerini söylüyor.

Adalet için Clooney Vakfı; Google, HP, UNICEF ve Lübnan Milli Eğitim Bakanlığı ile Lübnan’daki Suriyeli mültecilere eğitim sağlayacak yedi okul açılması için ortaklık yaptığını belirtti.

Lübnan’da yaklaşık 500 bini çocuk, bir milyondan fazla Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan Suriyeli mültecilere devlet okullarında ‘ikinci dönem’ sistemiyle eğitim veriyor. Bu sisteme göre mülteciler, öğleden sonra kendileri için belirlenen ek ders saatlerinde öğrenim görüyorlar. Geçen ay ikizleri olan Oscar ödülü George Clooney ve Uluslararası İnsan Hakları Avukatı Amal Clooney çifti, “Bir nesli tamamen kaybetmek istemiyoruz. Onların şanssızlıkları kötü yerde ve kötü zamanda doğmaları” açıklamasında bulundu.

Yol, okul ihtiyaçları, bilgisayar, öğrenim ve öğretmen masraflarının giderilmesi için, Adalet için Clooney Vakfı, Google ve HP tarafından değeri 3.25 milyon dolara ulaşan bağış yapılacak.

Clooney Vakfı Sözcüsü, vakfın devlet okullarının imkanlarını kullanarak Suriyeli mültecilerinin eğitimine destek olacağını söyledi.