Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

CNN: Pentagon, Meksika sınırına asker göndermeyi reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen ay, Meksika sınırına asker gönderme talebini Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) reddettiği ifade edildi.

CNN’de bugün yayınlanan haberde, Meksika sınırı üzerinden ABD’ye geçmek isteyen göçmenlerin durdurulması için geçen ay Trump’ın sınıra asker gönderilmesi gerektiğini söylediği, Pentagon’un ise bu talebi reddettiği belirtildi.

İsmini açıklamak istemeyen iki Pentagon yetkilisi, Washington’un Pentagon’dan binlerce göçmenin sınıra varmadan önce “kalabalığın kontrolünü” sağlamak ve sınırı korumak adına takviye güç istediğini belirtti. CNN’de yer alan habere göre yetkililer, 26 Ekim’de Pentagon’un bu talebi reddettiğini açıkladı.

Trump daha önce Meksika sınırından ABD’ye geçmeye çalışan göçmenler için, “Tehlikeli insanlar topluluğu, “ülkemize gelemeyecekler” açıklamasını yapmıştı.

Obama’dan Trump’a sert eleştiri

ABD eski Başkanı Barack Obama dün yaptığı açıklamada, Trump’ın sınıra binlerce asker göndermesinin “siyasi bir kampanya” olduğunu söyledi.

Demokrat partinin seçim adayına destek vermek için dün Florida’ya giden Obama vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Cesur askerleri siyasi bir kampanya için sınıra göndererek ailelerinden ayırıyorlar. Ordumuzun kadın ve erkekleri bundan daha iyilerini hak ediyor” dedi. “Florida’da tarih yazalım” diyen Obama, vatandaşlara “Eğer bir şeyi desteklemiyorsanız şikâyet etmeyi bırakın. Oy verin” yorumunda bulundu.

ABD’li seçmenler, 6 Kasım 2016 tarihinde Trump’ın başkan seçilmesinin ardından ilk kez sandık başına gidecekler.