Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Alman silahlarına ihtiyacımız yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el- Cubeyr, dün Almanya’nın Yemen’deki meşru hükümeti desteklemek için koalisyon ülkelerine silah ihraç etmeme kararını şaşkınlıkla karşıladığını ülkesinin Alman silah ithaline dayanmadığını dolayısıyla onların ihracatına ihtiyaç duymadıklarını bunu başka yerden de temin edebileceklerini ifade etti.

Alman Haber Ajansı DPA’ya konuşan Cubeyr, Almanya Şansölyesi ve Hristiyan Demokrat Birliği Partisi Lideri Angela Merkel’in Almanya Sosyal Demokrat Partisi ile yeni bir hükümet kurma müzakerelerinde Yemen’deki meşru hükümeti desteklemek için koalisyon ülkelerine silah ihracatını durdurma anlaşması hakkında yaptığı yorumlarda, Yemen’deki savaşın ‘meşru olduğunu, Yemen hükümetin isteği üzerine gerçekleştiğini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararıyla başladığını vurguladı. Bakan Cubeyr, bu eleştiriye rağmen ülkesiyle Almanya arasındaki güçlü ilişkiler bulunduğunun altını çizdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin ‘ilkesel olarak mükemmel’ olduğunu ifade etti.

Katar ancak terörü finanse etmeyi bıraktıktan sonra Körfez’in kucağına dönmeyi umut edebilir

Öte yandan, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi üyeleri ile yaptığı toplantı da Cubeyr, ülkesi ve boykot ülkelerinin Doha’nın; terörü destekleme ve finanse etmeyi bırakma şartıyla Körfez’in kucağına dönmesini istediğini belirtti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, “Katar, kendi medyasının onu dünyaya yansıttığı gibi değil. Terörizmi finanse eden ve destekleyen karanlık tarafın ardına gizleniyor. Boykot uygulayan ülkeler, Katar’ın bunu durdurmasını ve Körfez’in kucağına dönmesini istiyor” şeklinde konuştu.