Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Hizbullah, Lübnan’ı kontrol altına alararak ekonomisine el koydu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Hizbullah’ın Lübnan’ı esir aldığını, ülkesinin Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yi desteklediğini ve Hizbullah milislerinin yasadışı faaliyet göstermesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Cubeyr, İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis ile dün İspanya’nın başkentinde düzenlenen basın toplantısında Hizbullah’ı devleti esir almak ve hükümetin çalışmalarını engellemekle suçladı. Hizbullah silahsızlanmadıkça Lübnan’ın barışın tadına varamayacağını vurguladı.

Hizbullah’ın para ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptığına dikkat çeken Cubeyr, bunun kabul edilemez olduğunu ve Hizbullah’ın kendi faaliyetleri için Lübnan ekonomisine el koyduğunu kaydetti.

Madrid’in Ortadoğu bölgesindeki krizler ile ilgili girişimlerini takdir eden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, “İki ülke aşırılık ve terörle mücadeleye büyük önem veriyor” ifadesini kullandı.

Cübeyr, Reuters’a verdiği demeçte de Suudi Arabistan’ın icraatlarının İran’ın düşmanca tutumuna tepki olduğunu, gelecekte Lübnan’daki Hizbullah’a karşı da eylemlerde bulunulacağını belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı açıklamasında Hizbullah’ı işaret ederek “Onlara baktığımda, düşmanca bir yol izlediklerini gördüm. Artık bunu yapmasına izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Ülkesinin Hizbullah’ın ülkelerdeki egemenliğine son vermek için müttefikleriyle istişarelerde bulunduğunu belirten Cübeyr uygun zamanda karar alınacağını kaydetti.

Suudi Arabistan’ın Hariri’yi istifaya zorlamadığını yineleyen Bakan “O özgür bir adam, istediği her şeyi yapabilir” dedi.

Önceliğin Hizbullah’ın kontrol altına alınması olduğunu vurgulayan Cübeyr,”Direnişi desteklemek istiyorlarsa İran milisleri ile birlikte rejim adına savaşmak için Suriye’de ne yapıyorlar? Lübnan’ı korumak için orada bulunuyorlarsa Yemen’de ne yapıyorlar?” diye sordu.