Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Hizbullah üst düzey bir terör örgütüdür | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ve Fransız mevkidaşı Jean Yves Le Drian ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi. İkili, İran müdahaleleri de dahil olmak üzere, terörle mücadele ve iki ülke arasındaki paralellik içeren vizyonlar üzerine yaptıkları görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Hizbullah üst düzey bir terör örgütüdür

Cubeyr, yaptığı açıklamada, Hizbullah’ın en üst düzey bir terör örgüt olduğunu, şu an takındığı tutumu sürdürmesi halinde, Lübnan’ı büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakacağını ve siyasi süreci olumsuz şekilde etkileyeceğini söyledi.

“Hariri, istediği zaman ülkesine dönebilir”

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin zorla tutulduğu ve istifaya zorlandığı iddialarının yalan ve asılsız olduğunu belirten Cubeyr, Hariri’nin özgür olduğunu istediği zaman ülkesine dönebileceğini sözlerine ekledi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Suudi Arabistan’ın Hariri’yi zorla tuttuğu suçlaması hakkında ise Cubeyr, suçlamaların ve iddiaların tamamen asılsız ve Hariri’nin Suudi Arabistan ile müttefik bir şahsiyet olduğu söyledi. Ayrıca Hariri’nin Lübnan vatandaşlığının yanı sıra Suudi Arabistan vatandaşlığının da bulunduğunu vurguladı.

Cubeyr, açıklamasında, Hizbullah’ın Lübnan’daki sorunun temelini oluşturduğunu söyledi. Çünkü Lübnan’ın iç işlerine karışarak hükümetin istifasına sebep olduğunu bu yüzden de Lübnan’daki durumun daha da zorlaştığını belirtti.

Basın toplantısı sırasında, Yemen’den 4 Kasım’da Hizbullah’ın desteğiyle Riyad’a gönderilen balistik füze konusundaki Fransa’nın tutumundan duyduğu memnuniyeti dile getiren el-Cubeyr, ayrıca Fransa’nın Lübnan’ın istikrarını destekleme konusundaki tavrını takdir ettiğini de belirtti.

Suriye krizi ile ilgili de konuşan Cubeyr, önümüzdeki çarşamba günü gerçekleşecek olan Suriyeli muhaliflerin bir araya geleceği toplantıda, Suriyeli muhaliflerin ortak bir siyasi vizyonda birleştirip bir sonraki adımları belirleyeceğini umduklarını söyledi.

Le Drian, Suudi Arabistan’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi

Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Suudi Arabistan’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ziyaretin tarihsel ortaklık çerçevesine girdiğini ve iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirdiğini belirtti.

Ülkesinin İran’ın hegemonik güç olma eğiliminden duyduğu endişeyi dile getiren Le Drian, Suudi Dışişleri Bakanı ile birlikte İran’ın bölgedeki müdahaleleri ve nükleer anlaşma konusunda konuştuğunu söyledi.

Fransa’nın Lübnan’ın istikrarını korumaya olan istekliliğini vurgulayan Le Drian, Suudi Arabistan ile Fransa arasındaki ortaklığı güçlendirmeye kararlı olduklarını ifadelerini ekledi.

Lübnan Başbakanı Hariri ile de bir görüşme gerçekleştireceğini belirten Le Drian, dost olarak Hariri’nin istediği zaman Fransa’yı ziyaret edebileceğini söyledi.

Le Drian Suriye krizi konusunda ise, Suriye’deki savaşı durdurmayı umduklarını ve gerilimi azaltmak için önemli girişimler olduğunu belirtti.