Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Kaşıkçı davasıyla ilgili kişiler Suudi Arabistan’da yargılanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, bugün yaptığı açıklamada Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı davasının bir histeriye dönüştüğünü soruşturmalarla birlikte gerçeklerin ortaya çıktığını söyledi. Suudi yetkililerin Türkiye’deki meslektaşları ile birlikte çalıştığına dikkat çekti. Davayla ilgili kişilerin Suudi Arabistan’da yargılanacağının altını çizdi.

‘Bölgesel güvenlik’ temalı her yıl düzenlenen ve bu sabah başlayan Manama Diyalogu Zirvesi için Bahreyn’de bulunan Cubeyr, Bahreynli mevkidaşı Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife ile bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Ortadoğu’da iki vizyonun ele alındığını ifade eden Cubeyr, bunlardan birincisinin Suudi Arabistan’ın aydınlığı diğerinin ise İran’ın karanlığı olduğunu söyledi. Cubeyr, İran’ın teröre destek veren en büyük devlet olduğunun farkına varıldığını kaydetti. Aydınlığın karanlığa galip geleceğini vurgulayarak ‘Nasıl yenilebilirler?’ sorusunu yöneltti.

“Trump yönetiminin politikası rasyonel ve gerçekçi”

uudi Arabistan ile ABD’nin stratejik ilişkileri bulunduğunu ifade eden Cubeyr, “Korumamız gereken çıkarlar var, bize yardım edecek olanların yanındayız. Trump yönetiminin politikası rasyonel ve gerçekçi, Körfez ülkeleri tarafından da desteklenmektedir” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, barış sürecinin İsrail’le ilişkilerin anahtarı olması gerektiğini söyledi.

Suriye konusunda da değine Cubeyr, “ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye muhalefetinin silahlandırılması konusundaki tereddüdü, Rusların Suriye’ye müdahale etmesine neden oldu” dedi.

“KİK’in Katar’la meydana gelen anlaşmazlıktan etkilenmemesi için çabaladık”

Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) körfez ülkelerinin en önemli kurumu olarak kalacağını ifade eden Cubeyr, “KİK’in Katar’la meydana gelen anlaşmazlıktan etkilenmemesi için çabaladık. Stratejik Ortadoğu İttifakı konusundaki tartışmalar hala devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Irak ile ilişkileri de ele alan Cubeyr, “Irak’ta yatırım yapmaya ve ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye ile ilişkilere değinen Suudi Bakan, “İyi ticari ilişki ve yatırımlarımız var” dedi.

“Suudi Arabistan’ın istikrarı bölge için bir sığınak”

Öte yandan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, Manama’nın KİK’i bölgesel istikrarın temeli yapmaya kararlı olduğunu ve Suudi Arabistan’ın da istikrar ve bölgenin gelecek vizyonu açısından bir sığınak olduğunu söyledi.

Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, ayrıca “Sultan Kabus’un Filistin davasına katkıda bulunma konusundaki bilgeliğinden zerrece şüphe duymuyoruz” ifadelerini kullandı.