Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Kaşıkçı olayında sorumluluğu olan herkes cezalandırılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Suudi Arabistan’ın, Cemal Kaşıkçı davasıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürütme konusunda kararlı olduğunu söyleyerek, olayda sorumluluğu olan herkesin cezalandırılacağını açıkladı.

“Bir daha asla böyle bir şey yaşanmayacak”

Cubeyr, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Cemal Kaşıkçı davasına değinerek, “Bir daha asla böyle bir şey yaşanmayacak” diye konuştu.

Kaşıkçı olayında Suudi Arabistan’ın detaylı bir soruşturma yürütülmesi konusundaki kararlılığını aktaran Cubeyr, yaşananlardan sorumlu olanların hak ettikleri cezayı alacaklarını duyurdu.

Suudi Bakan, geçtiğimiz Pazar günü Fox News kanalına verdiği demeçte, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın olanların farkında olmadığının altını çizerek, Kaşıkçı olayının büyük bir hata olduğunu ve olayda sorumluluğu olan herkesin hesap vereceğini belirtmişti.

Söz konusu 15 kişinin Veliaht Prens’e yakınlık dereceleri ile ilgili gelen bir soruya, “Orada Veliaht Prens’e yakın bir kişi yoktu. Fotoğrafları ortaya çıkanlar zaman zaman güvenlik ekibinin bir parçası olan insanlardı. Fakat bu normal. Dolaşan fotoğraflar, olaya dahil oldukları anlamına gelmez. Veliaht Prens söz konusu iddiaları yalanladı ve bundan haberi yoktu. Olaydan üst düzey istihbarat yetkilerinin de haberi yoktu. Bu şahısların yetki ve sorumluluklarını aştıkları bir olaydı. Kaşıkçı’yı öldürerek hata yaptılar ve bunu saklamaya çalıştılar” şeklinde yanıt vermişti.

Kaşıkçı ailesine derin üzüntülerini iletip, ailenin acılarını paylaştıkları dile getiren Cubeyr, “Keşke bundan kaçınabilseydik. Ama maalesef çok büyük bir hata yapıldı. Ailesini, sorumluların yaptıklarının sonuçlarına katlanacağına temin ederim” demişti.^

El-Cubeyr ayrıca, “Kral Selman, soruşturmalara devam etmeye, gerçekleri göstermeye ve sorumlu olanlara hesap sormaya, ayrıca bu olayın tekrarlanmasını önlemek için politika ve prosedürler geliştirmeye kararlı” olduğunu belirtti.