Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Katar krizi, Veliaht’ın Washington’da görüşeceği konular içinde küçük bir mesele | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ABD ziyaretinde İran, Yemen, Suriye ve bunlara ek Libya, Irak ve terörle mücadele gibi gündem maddelerini görüşeceğini söyledi. Cubeyr, Katar krizi, görüşülecek konular içinde küçük bir mesele olacağını ifade etti

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçilik binasında düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Cubeyr, “Suudi Arabistan’ın başka konulara verdiği önemin ve hassasiyetin yanında Katar krizi, görüşülecek konular içinde küçük bir mesele. Zira daha önemli konular var” dedi.

“İki ülke sürekli bir istişare halinde”

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin köklü ve tarihi bir geçmişi bulunduğunu vurgulayan Cubeyr, bu nedenle iki ülkenin sürekli bir istişare halinde olduğunu birçok konuda ortak işbirliği yaptığını belirtti. Cubeyr bu ortak işbirliği alanlarında özellikle terörle mücadele ve bölgedeki İran tehdidine karşı tavır alma konusunun önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

Cubeyr, Veliaht Prensin ABD ziyaretinin, Libya’daki durumlar, Irak’ın yeniden inşası, terör tehdidi, İran tehdidi, Suriye krizi gibi çok önemli konuların olduğu hassas bir zamana denk geldiğini söyledi. Görüşmeler kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ve yardımcısı ile bir araya geleceğini belirten Cubeyr, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 projesi doğrultusunda Amerikalı dev şirketlerle temaslarda bulunacağını ifade etti.

Veliaht Prens, 7 kenti ziyaret edecek

Cubeyr konuşmasının devamında şunları söyledi, “Veliaht Prens, iki hafta sürecek olan ziyareti kapsamında 7 kenti ziyaret edecek. Bu süreçte Amerikan tarafıyla kalkınma, ekonomi ve siyasi görüşmeler yürütecek”

Nükleer anlaşma, İran’ın tavrını değiştirmedi

Bölgedeki İran tehdidine ilişkin Cubeyr, “Bölgede iki vizyon var: Yaşam için çabaların olduğu vizyon ki bunun öncüsü Suudi Arabistan, bir de gericilik vizyonu var, buna da İran öncülük etmekte” sözlerine yer verdi. Cubeyr nükleer anlaşmaya işaret ettiği açıklamasında, bu anlaşmanın İran’ın tavrını değiştirmediğini, diğer devletlerin içişlerine müdahalesine son vermediğini ve bu yüzden İran’ın halen bölgede güvenlik tehdidi meydana getirdiğini kaydetti.

“İran’ın hesap vermesi gerekir”

Trump’ın nükleer anlaşmayı iptal edebileceğiyle ilgili çıkan haberlere hakkında ise Cubeyr şu ifadeleri kullandı; “Bu durum ABD yönetimi ve politikalarını ilgilendirir. İran’ın ‘terör yayma, balistik füze kullanımı ve diğer ülkelerin iç işlerine karışma’ gibi yürüttüğü faaliyetlerin hesabını vermesi gerekir.”

“Yemen savaşını başlatan taraf biz değiliz”

Suudi Bakan Yemen’e ilişkin Husi milislerin darbe öncesi yapmış olduğu onlarca anlaşmadan geri adım attığına işaret ettiği açıklamasında, “Yemen savaşını başlatan taraf biz değiliz. Savaş bize dayatıldı” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın Yemen’deki olayları bastırabilme mekanizmalarına sahip olduğunu söyleyen Cubeyr, sivilleri göz önünde bulundurduğu için Arap Koalisyonunun binlerce noktayı hedef almaktan çekindiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Cubeyr, Kızıldeniz’de gemi ve tekneleri hedef alan Husilerin aynı zamanda Yemen şehirleri ve Arabistan topraklarına füze fırlattığını aktardıktan sonra bunların bölge güvenliği açısından tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Husiler insani yardımları engelliyor

nsani krizden bir an önce çıkılması için Suudi Arabistan’ın siyasi çözüme destek verdiğini vurgulayan Cubeyr sözlerine şöyle sürdürdü, “Bu konuşma esnasında bile şu an milyar dolarları bulan insani yardım ve yakıt yardımı devam etmekte. Kızıldeniz’deki limanların çalışmalarını sağlıyoruz. Yemen halkının sıkıntılarını gidermek ve onları istikrara kavuşturmak için çalışmalarımız sürüyor. Ancak Husiler insani yardımların ulaşmasına izin vermiyorlar, bunlar da istikrarsızlaştırma için çalışıyorlar. Ayrıca şu bir gerçek ki güçleri tükendi, artık Yemen topraklarının sadece yüzde 15’ini kontrol edebilecek durumdalar.”

Katar’ın şu ana dek yaptığı tek şey: mutabakat imzalamak

Öte yandan Katar krizine de değinen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr şu ifadeleri kullandı; “Katar’ın şu ana dek yaptığı tek şey: ABD ile terörle mücadele konusunda mutabakat imzalamak. Bu yeterli değil. Washington, Doha’nın berrak tarafı ilgilenirken biz karanlık yüzüyle mücadele ediyoruz.”

Cubeyr konuşmasını, “Terörle mücadele eden ülkeler Katar’dan teröre desteğini kesmesini ve diğer ülkelerin iç işlerine karışmamasını talep etti. Biz bunu henüz 2013 yılındayken söyledik, ancak bunu şimdiye kadar yapmadı” sözleriyle noktaladı.