Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Kimsenin bizi savunmasına ihtiyacımız yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, ülkesinin kimsenin korumasına ihtiyacı olmadığını vurguladı. Açıklama, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in “Suudi Arabistan herhangi bir saldırıya maruz kalırsa onu koruruz” sözlerine cevap olarak geldi. İranlı yetkilinin sözlerini “garip ve çelişkili” olarak niteleyen Cubeyr, İran’ın bölgede terörü desteklemeye son vermesi ve politikalarını değiştirmesi gerektiğini ifade etti.

Washington’da Suudi Arabistan Büyükelçilik binasında düzenlenen basın toplantısında Cubeyr, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, ABD Yönetimi ile yaptığı görüşmelerde bölge konuları ve terörle mücadele yollarının ele alındığını bildirdi. Washington’da iki taraf arasında süren görüşmelerin Amerikan-Suudi ortaklığını pekiştirdiği vurgulayan Cubeyr, ABD ve Suudi Arabistan arasında işbirliğini arttırmayı hedefleyen anlaşmalar imzalandığı bildirildi.

Cubeyr, Veliaht Prens’in süren ABD ziyareti çerçevesinde bugün Boston’a geçeceğini açıkladı.

Veliaht Prens – Trump görüşmesi

Cubeyr, Salı akşamı Beyaz Saray’da Veliaht Prens ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan görüşmede önemli gündem başlıklarının ele alındığını belirtti.

Suudi Bakan, iki tarafın devam eden görüşmeler kapsamında, Irak, Suriye, Libya ve İran tarafından yapılan müdahaleler ve silahlı örgütlere desteği gibi bir dizi gündem maddelerin ele alındığını belirtti.

Cubeyr konuşmasının devamında, “1930’lara dayanan iki ülke ilişkileri Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ziyaretiyle bir adım daha öne taşındı. New York, Boston, Houston, Los Angeles, San Francisco ve Seattle şehirleriyle devam edecek olan ziyaret kapsamında bir dizi yetkililerle toplantılar yapılacak. Bu görüşmelerde Arapların Yemen, Suriye, Irak ve Libya’daki konumu ve Suudi Arabistan 2030 Vizyonu’nun tanıtımı ve Suudi halkının, özellikle de genç kesimin buna olan ilgisi masada olacak” ifadelerini kullandı.

Cubeyr, nükleer silahların barışçıl yollarla kullanılması noktasında Amerikan tarafıyla görüşmelerin yapıldığını bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın, Suudi Arabistan ve ABD görüşmelerinde Pakistan ve Afganistan’ın konumu ne oldu? sorusuna, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr şöyle yanıt verdi; “Suudi Arabistan’ın Afganistan ve Pakistan ile son derece güçlü ilişkileri mevcut. Söz konusu ülkelere ABD-Suudi stratejik işbirliği çerçevesinde burada gösterdiğimiz çabalara ve oynadığımız role güveniyor.”

Cubeyr konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin Afganistan’da askerleri yer almakta. Suudi Arabistan’ın bu üç ülkeyle (Amerika, Afganistan, Pakistan) ilişkileri mevcut ve söz konusu ülkelerle terörle mücadelede stratejik işbirliği bulunuyor. Afganistan ve Pakistan uyruklu birçok çalışanımız var. Suudi Arabistan, bu iki ülkeye terör unsurlarına (Taliban) karşı verdiği mücadelede her zaman destek vermiştir. Afganistan ve Pakistan yaşadığı problemlerde bizi güvenilir taraf olarak görüyor aynı şekilde Amerika ve BAE’yi de”

“Katar’ın doğruyu seçmesini temenni ediyoruz”

Katar konusuna da değinen Cubeyr, Katar’ın doğruyu seçmesini ve yaptığı yanlışları düzeltmesini temenni ettiğini söyledi.

“Bolton’un İran söylemi makul”

ABD Başkanı Donald Trump’ın John Bolton’u Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine getirmesi hakkında konuşan Cubeyr, onun önemli bir isim olduğunu ve İran’a karşı tavrını makul gördüğünü belirtti.

Cubeyr konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “İran, Yemen’deki milisleri silahlandırdı ve bu milisler de Suudi Arabistan’a füze fırlattı. İran, bölge ülkelerde kendisine iyi gözle bakılmasını istiyorsa Yemen’den çıkması ve uluslararası kurallara uyması gerekir. Ayrıca İran’ın nükleer anlaşması birçok eksiklik içeriyor, gözden geçirilmesi gerekir.”

“Ateşkes ve çözüm için Rusya ile birlikte çalışıyoruz”

Suriye’de yaşanan son gelişmelere de değinen Suudi Bakan, ülkesinin Suriyeli vatandaşların haklarını koruyacak çözümleri desteklediğini ifade etti. Bu bağlamda Esed’in siyasi sorumluluklarını yerine getirerek savaşı bitirmesi için Rusya’nın çabaladığını belirten Cubeyr, Suudi Arabistan’ın ateşkes ve çözüm için Rusya ile birlikte çalıştığını aktardı.