Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Suriye heyeti olmadan kriz çözülmez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, ülkesinin Suriye halkıyla beraber olduğunu ve Cenevre 1 Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı temelinde Suriye halkının acılarının sona erdirilmesi için krizin çözümünde Suriye heyetinin yer almamasının mümkün olmadığını vurguladı.

Cubeyr, Suriye muhalefetinin Riyad’daki toplantısının açılış konuşmasında, Suudi Arabistan’ın Suriye halkının yanında olduğunun altını çizdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Cubeyr, toplantının Suriye krizine siyasi bir çözüm getirilmesi için uluslararası sözleşme çerçevesinde düzenlendiğini belirtti.

Cubeyr, konuşmasında, Suriyeli katılımcılara dönerek, “Bugün, bu sevgili insanları üzen krizden kurtulmak, çözüm bulmak ve yeni bir geleceğe taşımak için tarihi bir sorumluluğunuz var” dedi.

Dünyanın dört bir yanından Suriye halkının onlara umutla baktığını söyleyen Cubeyr, “Suriyelilerin özlemlerini gerçekleştirmek için somut sonuçlar elde etmeniz bekleniyor” ifadelerini kullandı.

BM Özel Temsilcisi Mistura, Suriye’nin geleceğinin öncelikli olduğunu belirterek, “BMGK kararları doğrultusunda, Suriye krizine siyasi bir çözüm getirilmeli” dedi.

Birkaç gün içinde Suriye krizinin çözümü için gerekli olan siyasi çerçevenin çizileceğini söyleyen Mistura, Cenevre’ye güçlü bir Suriyeli muhalif heyetinin katılmasını istediklerini ve bu heyetin Suriye halkının tümünü temsil etmesi gerektiğini söyledi.

BM himayesinde 28 Kasım’da başlayacak olan Cenevre görüşmelerinde muhalefeti temsil eden birleşik bir heyet oluşturulması hedefleniyor. Görüşmelere BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Stephane de Mistura da katılacak.

Üç gün sürecek olan ve DEAŞ’ın bitirilmesine yönelik Rusya’nın Soçi’de düzenleyeceği konferans öncesinde pozisyonların koordine edilmesi amacıyla düzenlenen Riyad toplantısına, Mistura’nın yanı sıra gruplar, partiler, güçlü siyasi ve askeri kişilerden oluşan 140 kişi katılıyor.