Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Suudi Arabistan, Yemen’e 10, 2 milyar dolardan fazla yardım sağladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, ‘Husilerin Yemen’den Suudi Arabistan’a yönelik füze saldırılarını’ görüşmek üzere Cidde’de toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’na başkanlık etti.

Cubeyr, toplantının açılış oturumunda yaptığı konuşmada, İran rejiminin Suudi Arabistan ve halkına saldırmak amacıyla, Husilere yönelik sürdürdüğü İran üretimi balistik füze ve silah desteğinin devam ettiğini söyledi. Ayrıca Cubeyr, BM’nin 2231 Komitesinin raporlarına göre, bölgenin güvenliğine ve uluslararası barışa yönelik tehdit oluşturduğunu ifade etti.

“Mekke’yi bile hedef aldılar”

Yemen’den Suudi Arabistan’a, İran yapımı yaklaşık 300 balistik füzenin fırlatıldığını belirten Cubeyr, Mekke’nin bile hedeflendiğinin altını çizerek, İran rejiminin, bölgedeki ülkelerin işlerine olan açık müdahalesi ve terörizmi destekleme konusundaki agresif yaklaşımının devam ettiğini dile getirdi.

“Yemen’e 10,2 milyar dolardan fazla yardım sağladık”

Suudi Arabistan’ın Yemen’e insani yardım, kalkınma amaçlı devlet yardımı da dahil olmak üzere, 10,2 milyar dolardan fazla yardım sağladığını belirten Suudi Bakan, İran rejiminin silah, mühimmat ve füze yardımında bulunduğu Husiler vasıtasıyla mezhepler arası çatışma çıkarmak ve Yemen halkının acısını uzatmayı amaçladığının altını çizdi.

Suudi Arabistan ve Arap Koalisyonu’na üye ülkelerinin Yemen’deki meşruiyeti destekleyeceğini vurgulayan Bakan, Yemen halkına yardım sağlanması amacıyla kapsamlı insani operasyonlar başlatmaya hazırlandıklarını da belirtti.

“Husiler insani yardımları yağmalıyor”

Cubeyr, “Husi milisleri, yağmaladı, soydu ve yardımlara el koydu. Yemen’de 85 yardım gemisi, insani yardım taşıyan 628 kamyon, 124 gıda konvoyu ve 5 bin 500 gıda kolisine el koydukları gibi, yardım görevlilerini kaçırıp öldürdüler” dedi.

“Husilere desteği durdurmalıyız”

“Ülkemin, ortak İslami ilke ve amaçlarına olan bağlılığını teyit ediyorum. Mezhepçiliği kutsayan ve devlet egemenliğini ihlal etmek suretiyle İslam dünyasını yıkmak için çalışan herkesin karşısında kararlı bir şekilde durmalıyız” diyen Cubeyr, “Ülke ve halklarımızın güvenliğini korumak için Husi milislere para, silah, teçhizat ve balistik füze desteğinin durdurulması yönünde, her Müslüman ülkenin dini ve ahlaki yükümlülüğü vardır” açıklamasında bulundu.

“Terör örgütüne silah desteği sağlayan taraflar cezalandırılmalı”

Toplantıya katılan üye ülke temsilcileri de, teröre karşı verdiği mücadele nedeniyle Suudi Arabistan ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. Balistik füze saldırılarının durdurulması ve saldırıların tekrar yaşanmaması için uluslararası toplumun gerekli adımları atması konusunda çağrıda bulunan üye ülke temsilcileri terör örgütüne silah desteği sağlayan tarafların da gerekli şekilde cezalandırılması konusunda birlik mesajı verdi.