Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr’den İran’a: Yeter ‘Devrim’ bitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı konuşmada, İran’dan Ortadoğu ülkelerinin iç işlerine karışmaktan vazgeçmesini isteyerek, “İran’a yeter diyoruz. Devrim bitti” açıklamasında bulundu.

Konuşmasında, İran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmada düzenlemeye gidilmesi yönünde çağrı yapan Cubeyr, anlaşmanın zayıf bir temel üzerine oturduğunu ve İran’a nükleer bomba üretme şansı tanıdığını belirterek, anlaşmanın Tahran’ın yöntemini değiştirmesine yeterli gelmediğini belirtti.

“Suudi Arabistan’ın İran halkı ile sorunu yoktur”

İran halkının mutedil bir halk olduğunu ve Suudi Arabistan’ın İran halkıyla hiçbir sorununun olmadığını vurgulayan Cubeyr, Suudi Arabistan’ın sorununun civar ülkelerin iç işlerine karışmak için milyarca dolar harcayan ancak halkın fakirleşmesini göz ardı eden “Molla rejimiyle” olduğunu dile getirdi.

“Husilere izin veremeyiz”

Konuşmasında, Yemen sorununa da değinen Cubeyr, Suudi Arabistan’ın savaş istemediğinin altını çizerek, “Yemen’de 3 kez ateşkes ilan etmek istedik ancak Husiler her seferinde bunu reddederek, Suudi Arabistan topraklarına Tahran’dan edindikleri füzeleri fırlattılar. İran ve Hizbullah ile çalışan Husilerin Yemen’i kontrol altına almalarına izin veremeyiz” dedi.

Cubeyr: Husiler, Yemen’i açlığa mahkûm etti

Husilerin Yemen üzerine tahakküm kurmaya ve devleti kontrollerine almaya hakkı olmadığını ifade eden Cubeyr, Husilerin kesinlikle diyalog yoluna dönmeye mecbur kalacağını çünkü diyaloğun tek çözüm yolu olduğunu savunarak, “İran tarafından desteklenen Husiler, Yemen’in bütün enerjisini harcadı. Ülkeyi açlığa mahkûm etti. Yemen’e gönderilmek istenen insani yardımları yollara mayınlar döşeyerek engelledi” dedi.

Suudi Arabistan’dan Irak’a destek mesajı

AP’de yaptığı konuşmada, Irak’taki durum hakkında da değerlendirmede bulunan Suudi Bakan, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştiğini ve karşılıklı hava seferlerinin başladığını belirterek, ülkesinin Irak’a DEAŞ’ın yeniden güçlenmesini önlemek için gereken her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Suriye meselesi

Suudi Arabistan’ın Suriye’de yaşananlara dair tutumuna da konuşmasında yer veren Cubeyr, ülkesinin bir milyondan fazla Suriyeli mülteciyi kabul ederek, onlara iş imkânı sağladığını belirtti. Cubeyr ayrıca, hiçbir Suriyeli mültecinin kamplarda yaşamadığını dile getirdiği konuşmasında, “Suriye’de siyasi çözüm için çalışıyoruz. Siyasi çözüm sürecine ciddiyetle katılması için Esed rejimine baskı kurulmalı” ifadelerini kullandı.

“Katar’daki değişimlerin sürmesini umuyoruz”

Konuşmasında, Katar Emirliği’ne terör gruplarını finanse etmekten vazgeçme çağrısını yineleyen Cubeyr, Katar’ın terör gruplarını finanse etmekten vazgeçmemesi halinde Suudi Arabistan ile ilişkilerinin düzelmeyeceğini vurgulayarak, “Son zamanlarda Doha’da bazı değişimler görüyoruz ve bu değişimlerin sürmesini umuyoruz” dedi.

Cubeyr, AP üyelerine yaptığı konuşmada, son olarak, Suudi Arabistan’daki yargı sistemine dair bilgi verdi. Terör davalarına bakan mahkemelerce verilen kararlara hiçbir şekilde müdahale edilmediğini ve Suudi Arabistan’da, yargı konusunun Avrupa’da olduğu gibi egemenlikle ilgili bir konu olduğunu belirten Suudi Bakan, Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu kapsamında insan hakları dahil birçok alanda reformlarını sürdüreceğini belirtti.